2008. október. 10. 12:05 Utolsó frissítés: 2008. október. 10. 11:55 Vállalkozás

Cégrangsor: a boldog békeidők utolsó éve

Magyar Klasszisok névvel első ízben készítette el a Coface Hungary és a Világgazdaság azt a Top 200-as listát, amely a hazai középvállalkozások növekedési dinamikáját vizsgálja, valamint egy ágazati felmérést is készített, amely rámutat, hogy a leggyorsabban növekvők között van az építőipar, a gép- és berendezés gyártás illetve az élelmiszeripar is. Az elemzés azt is jól mutatja, hogy jelenleg is meg van a földrajzi túlkoncentráltság a hazai gazdaságban, amelyre már a pár héttel korábbi régiós elemzés is rámutatott.

Összesen több mint félezer dinamikusan növekedő magyar vállalkozást talált a Coface–Világgazdaság közös elemzése azon cégek között, amelyek 2006-ban már elérték az EU ajánlása szerinti középvállalati méretet – legalábbis árbevétel alapján. Vagyis forgalmuk 10 és 50 millió euró közé esett. Az elemzés országos listájába ezek közül a kétszáz leggyorsabban növekvő társaság került be (top 200). Ezen cégek növekedési üteme a Coface dinamikus mutató (DIN) szerint 300 és 997 százalék közé esett - olvasható a felérésről szóló sajtóközleményben.

 A 2007-ben indult és a 2008-ban kiteljesedett pénzügyi válságot közvetlenül megelőző, ma már lassan csak „boldog békeidőként” említhető évekről ad pillanatképet a Coface és a Világgazdaság közös elemzése – vélekedik Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. A Magyar Klasszisok című elemzés rámutat, hogy a cégek ebben az időszakban még képesek voltak gyorsan növekedni, a belőlük összeállított top 200-as ranglistából néhány igen fontos következtetés levonható az azóta kibontakozó új tendenciákat figyelembe véve. „Az amerikai másodlagos jelzálogpiaci problémák indította válság a világgazdaságra is hatással van, és ezt a magyar cégeknek is figyelembe kell venni. Nekik is szembe kell nézniük a visszaeső hazai fogyasztás problémájával, ezért értékesítési volumenük szinten tartása érdekében új piacokat kell keresniük más országokban; emellett ezzel a több lábon állás előnyét is magvalósítják” – mutat rá Dercze. Ugyanakkor a más piacokon való megjelenéshez nemcsak a partnervállalatokról kell pontos információval rendelkezni, hanem az országkockázatról is hiszen, makrogazdasági problémák növekedésével a vállalati kockázatok is megnövekedhetnek” – teszi hozzá Dercze. Azok a vállalkozások, amelyek nem vesznek igénybe olyan kockázat csökkentő eszközöket, mint a céginformáció, a hitelbiztosítás vagy valamelyik követelésbehajtás, könnyen abban a helyzetbe kerülhet, hogy bedőlhetnek.  Mindamellett még a legelőrelátóbb cégeknek is ajánlott megfelelő hitelbiztosítással rendelkeznie, hiszen a bevétel tört részért köthető biztosítások még a legváratlanabb esetekben is hatékony védelmet biztosítanak - figyelmeztet a Coface.

Gyors tőke és árbevétel növekedés
A 200 vállalkozás 2004 vége és 2006 vége között 950 milliárd forintra emelte, azaz megduplázta az árbevételét. Saját tőkéjük ezen időszakban 37 százalékkal, 200 milliárd forintra bővült.

Régi motorosok
A vizsgált cégek közel fele már több mint tíz éves, így a gyorsan növekvők közé korántsem csak fiatal vállaltok sorolták be magukat. Ez a valóban jól menedzselt és valós piaci tevékenységet végző (tehát nem kényszervállalkozásként vagy eleve csalási szándékkal létrejött) hazai cégek állóképességét mutatja.

Befektetési célpontok
A országos Top 200 vállalat akár a nemzetközi pénzügyi, szakmai, valamint kockázati és magántőke befektetők számára is vonzó célpontoknak számíthatnak. Gyors növekedésük nem egy cégnél intenzív export tevékenységgel, vagy a belső piac olyan szegmensének lefedésével (niche-piaci stratégia) függ össze, amely lehetővé tette a kiugró teljesítményt, ez pedig vonzó mind szakmai, mind pénzügyi befektetők számára.

Az építőipar „mindent visz”
Az elemzés jól mutatja: az országos Top 200-ban jelentős az építőipari vállalkozások súlya (a 33 cég a vállalkozások 16,5 százalék teszi ki), míg a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek – a Coface adatai szerint – ugyancsak számottevő aránnyal bírnak (7,5 illetve 6,5 százalék).

Metódus
A vizsgált cégek közül valamennyi magyar magánszemélyek és/vagy Magyarországon bejegyzett cégek tulajdonban lévő, valódi középvállalat.

A lista cégei valóban közepes méretűek, vagyis az elemzésbe csak azon társaságok kerültek be, amelyek az Európai Bizottság ajánlása szerint legalább 10, de legfeljebb 50 millió euró árbevételt értek el 2006-ban (az akkori forint-euró árfolyam szerint).

A tulajdonosi és árbevételi kritériumoknak megfelelő cégekből összesen több mint fél ezret talált az elemzés, ebből – a Coface-dinamikus mutató alapján rangsorolva – alakult ki a Magyar Klasszisok Top 200-as listája.

Ágazati rangsorok
Több mint 500 céget tartalmazó adatbázisból. Itt 12 jelentősebb ágazati Top 10-es lista alakult ki az elemzés során. Az értékelés rámutat: a leggyorsabban növekvők között bizony ott van az építőipar mellett a gép- és berendezés gyártás, valamint az élelmiszeripar is. Az adatokból jól látható, hogy nem csak a dinamikus növekedés terén, hanem a megtérülési mutatókban is jelentős az eltérés az egyes iparágak leggyorsabban fejlődő vállalatai között.

 

Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.