Céges blog: olvasóbarát tippek
Legyen szó saját üzemeltetésű blogról vagy külső blog szponzorálásáról, a web 2.0 egyik legnagyobb vívmánya mindenképpen megérdemli, hogy a cégek elgondolkozzanak a használatáról. Miért érdemes vállalati blogot üzemeltetni?
Bloggal minden vállalkozás közvetlen csatornát nyithat célcsoportjához. Az, hogy a webnaplót hányan szerkesztik a cégen belül, szinte mindegy, a lényeg, hogy olyanok legyenek, akik valóban ismerik a célközönséget, annak szokásait és igényeit. Ha muszáj kijelölni valakit, célszerű a vállalat egyik vezetőjét megbízni a blogbejegyzések és az esetleges olvasói reakciók szerkesztésével.
Őszinteség és problémakezelés
Fontos, hogy a blog őszinte legyen, hiszen az érdeklődők azért fogják olvasni, mert olyan információkat tudhatnak meg a vállalatról és tevékenységeiről, amiket máshonnan nem; "hivatalos" információközlésre ott a weboldal. Például, ha nagy számban merül fel probléma a cég valamelyik szolgáltatásával vagy termékével kapcsolatban, a blog az egyik legalkalmasabb hely arra, hogy a vállalat magyarázatot adjon ügyfeleinek a történtekre. Nem érdemes magyarázkodni vagy hárítani a felelősséget, hiszen a felhasználók pontosan tudni fogják, hogy valami nincs rendjén, és az így elindult találgatásokból akár krízis is lehet, amit már jóval nehezebb orvosolni.
Hasonló helyzeteket akár a cég előnyére is lehet fordítani, ha a vállalatvezető egy bejegyzésben őszintén beismeri a hibát, kárpótolja a károsultakat, és azonnali lépéseket foganatosít a hiba kijavításáért. Az ilyen vállalati reakció tudatosítja az ügyfelekben, hogy a cég nem tévedhetetlen, ott is emberek dolgoznak, de olyan szervezet, amelyik valóban odafigyel az ügyfeleire és kész figyelembe venni a felmerülő igényeket. Ez persze sorozatos hibák esetén nem megoldás; ilyen esetben a jól használt blog sem segít, de általánosságban lojalitásépítő ereje van, ami elengedhetetlen, ha a cég hosszú távon szeretne sikeres lenni az üzleti életben.
Célszerű, ha a vállalati blog a színek használatában hasonlít a cég arculatához, ugyanakkor fontos, hogy ne a vállalati webszájt könnyedebb stílusú „klónja” legyen. Már a megjelenésnek is sugallnia kell a felhasználók és az olvasók számára, hogy bár ez a webes felület a céghez tartozik, merőben másról van szó, mint a vállalkozás weboldalán.
A vállalati blog mint sajtószoba
Minden vállalkozás tudja, hogy a fogyasztókkal nem elég közvetlenül kommunikálni, a szaksajtó képviselői is sokat segíthetnek a tájékoztatásban. A vállalati blog alkalmas eszköz arra, hogy a sajtó munkatársai egy helyen találhassanak meg minden olyan információt a vállalatról, amire szükségük van ahhoz, hogy tájékoztassák a célközönségüket. Egy sajtószobaként használt blogon a cég közzéteheti sajtóközleményeit, vállalati információt, éves beszámolóit, munkatársai fényképeit, elérhetőségeit, a vállalat díjait, megszerzett elismeréseit.
Mivel a blog üzemeltetése nem jár költségekkel, ugyanakkor a vállalkozáson belül mindenki hozzáférhet, belső kommunikációs csatornaként is megállja a helyét. Használható egyszerű belső „hírlevélként” is, hiszen nemcsak egyirányú kommunikáció, hanem interaktív csatorna, ami megadja a kollégáknak azt a lehetőséget, hogy reagáljanak a vezetőség észrevételeire, vagy akár rögtönzött „ötletbörzét” tartsanak egy-egy munkával kapcsolatban.
Ingyenes hazai lehetőségek
Már itthon is sok ingyenes lehetőségből választhat az a vállalat, amelyik blogot szeretne indítani; ilyen például a blog.hu, a freeblog.hu, vagy a blogter.hu. Mindhárom rendszer hasonló felépítésű, s mindegyik több alapsémát is felkínál. A blogok belső rendszerét legszemléletesebben talán egy kibővített szövegszerkesztőhöz lehetne hasonlítani, használatuk egyszerű és a kb. 5 perces regisztráció és fél óra ismerkedés után már közzé is tehető az első poszt.
Érdemes odafigyelni a keresőoptimalizálásra. Bár a blognál e tekintetben nincs annyi lehetőség, mint a webszájt esetében, a kulcsszavak helyes használatára mindenképpen érdemes odafigyelni. Ehhez amúgy a rendszerek segítséget is nyújtanak, a „blogger” kulcsszavakat tehet azokra a helyekre, amit a keresőpókok figyelembe vesznek egy-egy keresésnél. Fontos érv még az internetes napló használata mellett, hogy ezek a blogrendszerek alapjaikban keresőbarát felépítést kaptak, így az ott leírt információkat gyorsan és hatékonyan el lehet juttatni bármely vállalat célközönségéhez.
Bogschütz Dániel
Forrás:http://www.webcomm.hu/