The Washington Post-vélemény: Az ukrajnai háborút csak úgy érdemes befejezni, ha a gáz- és fémkészletek a Nyugat javát szolgálják
Biztonságot kell nyújtani a Kaukázusnak Oroszországgal szemben, írja az Economist. „Mini-München” lehet az ukrajnai béketárgyalásból, jelenti ki a Politicóban Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző európai igazgatója. Észak-Korea ukrajnai háborús részvétele olyan ár, amelyet az ország Moszkva barátságáért fizet, írja a The Guardian. A Financial Times igazságot követel az Aszad-féle bűncselekményeinek áldozatainak. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Bloomberg
Aligha van még egy olyan vezető Európában, akinek a viszonya barátibb lenne Donald Trumppal, mint Orbán Viktornak, de a földrészről ideológiailag sem fonódik senki jobban össze az elnökkel, mint éppen ő. Ez nagyban magyarázza, hogy Budapesten derűlátást tapasztalni az új elnök hivatalba lépése előtt, miközben a kontinensen meglehetősen borús hangulat uralkodik a pénzpiacokon.
A magyar befektetőket nem aggasztják a meghirdetett vámok vagy a katonai kiadásokkal összefüggő ellentétek. Abból indulnak ki, hogy Trump igen kedvező hatással lesz az akadozó magyar gazdaságra és a tőzsdére. Nem mindenki ennyire bizakodó persze, különösen, amikor arról van szó, hogy jön-e elegendő tőke megtámogatni a gyengélkedő gazdaságot. További akadály, hogy viszonylag kicsi a budapesti börze.
A 4iG, amelynek többségi tulajdonosa ott volt legutóbb Mar-a-Lagóban, így profitálhat az új tengerentúli kormányzatból, jól mutatja a problémát. A kormányfő egyik szövetségesének a kezében van, állami segítséggel terjeszkedett, közmegbízatásokat kapott, továbbá kedvezményes hiteleket. Ám külföldi tulajdonban csupán a cég 1%-a van, éppen az átláthatósági gondok miatt. A Molnál ez az arány 60%.
A tőzsdét az veti vissza, hogy az orbáni politika folytán az EU pénzeket tart vissza, amihez laza költségvetési politika párosult, ez azonban árt a forint stabilitásának – mondja az East Capital alapkezelő szakértője a Bloomberg cikkében.