2008. január. 02. 10:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 02. 10:41 Vállalkozás

Azonnali hatályú felmondás, indoklás nélkül - jár-e jogorvoslat?

Túlóradíj köteles-e 15-20 perc plusz munka? Tanulmányi szerződés nélkül is jár-e fizetett szabadság vizsgák idejére? Munkaidő része-e a leltározás és köteles-e kifizetni a túlóradíjat a munkáltató, ha többet dolgoztat napi 12 óránál? Megoldás-e a rendkívüli felmondás, ha a munkáltató túlterheli az alkalmazottat? Milyen fizetési fokozatba tartozik az óvodai dajka? Táppénz utáni azonnali felmondás esetén mit tehet

Nekem felmontak táppénz után mikor jeleztem, hogy dolgozni mehetek, azonnali hatállyal. A felmondásban szerepel 50-nap felmentés, amit nem tartottak be. Iratokat azonnal kiadták, kifizettek. Én ugy tudom, hogy táppénz után nem lehet felmondani azonnal (2006.10.02.-12.31.-ig) voltam táppénzen és 2007. 01. 02-vel lelmondtak indoklás, jogorvoslat nélkül. Kérem adjon tanácsot tehetek -e még valamit ennyi idö után is,fordulhatok-e birósághoz? 
 
Ha nem volt jogorvoslati kioktatás 3 éven belül támadhatja a felmondást, a felmondási idő előbbi kezdése miatti kárát ettől függetlenül érvényesítheti az elévülési időn belül(3 év). 

A munkahelyemen rendszeresen előfordul hogy munkaidő után 15-20 percet még a munkahelyünkön kell tartózkodnunk. A kérésem az lenne, hogy jogos-e hogy a munkaadóm csak erre a 15-20 percre fizeti a túlórát percre pontosan, vagy a munkaviszonyban is érvényesül a „minden megkezdett óra teljes órának minősül” elv? 
 
A túlóradíjat a tényleges igénybevétel alapján állapítják meg, kivéve, ha a munkaszerződés ettől eltérő rendelkezést tartalmaz.
 
A párom márciusba szeretett volna leszámolni a munkahelyéröl, azonnali hatállyal. Nem engedték, és fizetésre kötelezik. A biróságra juniusba adták be a papírt. A biróságról kaptunk egy végzést, hogy a felperes ebben az ügyben mégegyszer nem adhat be semmit, mivel valamit nem csatoltak az okmányokhoz, és meghaladták a 30 napot. Mi elmentünk egy ügyvédhez, aki azt mondta, hogy nem kell ezzel foglalkoznunk. Novemberbe ugyanebből az ügyben tárgyalást tüztek ki. A kérdésem az lenne, hogy a nettó vagy a bruttó fizetést kell befizetnünk. Mert először a nettót küldte ki a cég, de most a bruttó fizetését követeli, mivel jogellenesen számolt le. Mit lehet tenni hogy a nettó fizetését kelljen befizetnünk? 

A jogszabály a kártérítés mértékeként a felmondási időre járó átlagkeresetnek megfelelő összeget jelöli meg, ezek mindig bruttó összegek, a munkáltató ez után adózik.

A húgom főiskolára jár és mellette 4 órában dolgozik. A törvény szerint jár neki szabadidő a vizsgákra. Ezt nem köteles fizetni a munkáltató? Nincs tanulmányi szerződése. Ez fizetés nélküli szabadságnak minősül? Mert nekem a szabadidő nem jelent egyenlőt a fizetés nélküli szabadsággal. A főnöke pedig ezt a kifejezést használja. 

Ebben az esetben a szabadidő a fizetés nélküli szabadságot jelenti, ha nincs tanulmányi szerződés vagy nem kötelezte a munkáltató a végzettség megszerzésére nincs fizetett szabadság sem.
 
Nyugdíjazással kapcsolatos kérdéssel lehet e Önhöz fordulni, avagy tudna egy nevet, vagy címet ajánlani?

Legpraktikusabb ha a nyugdíjfolyósító ügyfélszolgálatához fordul. 
 
Főbérlőként tizenkétórás munkaszerződéssel állandó készenlétben 24 órát dolgozunk. A túlórát nem fizetik ki, pedig a törvény szerint a 24 órás fegyveres őrség esetén az éves munkakeret 3200 óra.

Túlóra díj jár ha a munkaidő kereten felül végeznek munkát. Műszakpótlék 24 órás szolgálatnál nincs.
 
A főnök nem tartózkodik a boltban, csak amíg az árut hozza, azt is nekem kell bepakolni, közben kiszolgáln a vásárlókati. Minden hétvégén leltár van. Ilyenkor az egész bolti árukészletet le kell mérni, meg kell számolni és ha hiány van azt könyörtelenül levonja. A vasárnapi munkaidőm reggel 6-tól 21-óráig tart. A leltár vasárnap este kilenctől kezdődik, munkaidő után. Ezt az időt reggel 6-ig nem fizeti ki. A szabadságomat sem,mondván pihenek én éppen eleget az egy hét alatt. Most ki akar rúgni, mert egyszer visszaválaszoltam neki.Talán hétvégén már meg is írta a papírt.

Teljesen szabálytalanul foglalkoztatják, a napi munkaidő nem lehet több 12 óránál, a leltározás is a munkaidő része, ha többet dolgozik mint a törvényes munkaidő (heti 40 óra) ki kell a túlóra díjat fizetni. A szabadságot köteles a tárgyévben kiadni, nem lehet lenyelni. 

Egy zöldséges boltban dolgozok, vagy csak dolgoztam. A munkaidő hétfőtől szombatig reggel 6-tól este 21-ig,vasárnap reggel 6-tól hétfő reggel 6-ig. Aztán egy hét szabad. Reggel 8-tól du-n 17-ig teljesen egyedül vagyok. Ráadásul ez a bolt már nem csak zöldségesbolt, hanem vegyesbolt lett. Nekem kell kiszolgálni, feltölteni, rossz árut kiválogatni és leselejtezni, az utcafrontot figyelni, nehogy valaki ellopjon valamit, takarítani, szavatosságot minden nap ellenőrizni, árut átvenni rendelést összeírni. Egész nap nincs egy percen sem leülni, enni illetve kis- és nagydolog elvégzése is körülményes, van hogy szinte lehetetlen. A munkámat így nem tudtam maximálisan elvégezni. Ez nagyon régóta így van és szombaton nem bírtam már magamban tartani és visszaválaszoltam annyit kicsit emelt hangon, hogy jól van na majd meg fogom csinálni, egyszerre nem megy minden.Ere a főnök asszony azt mondta,hogy idézem:ha nem tetszik mehetsz.
 
Ilyen esetben benyújthatja a rendkívüli felmondását, a munkáltató köteles a felmentési időt és ha jár a végkielégítést kifizetni. 

Kisgyermekes anyukaként, munkaadó cégemet megvette papíron egy román állampolgár, sem ő, sem a kézbesítési megbízott nem reagál a leveleimre. (Székhelyén sem elérhető a cég, valószínűleg tényleges tevékenységet nem folytat.)
 
Foglalkoztatói nyilatkozat kiállítása nélkül nem kaphatok GYED-et.
 
Kitől tudom ezt beszerezni? 
Tudja-e ezt Munkaügyi Bíróság pótolni?
Ki kényszeríthető ennek kiadására (esetleg a könyvvizsgáló is?)
A Munkaügyi felügyelet sem nagyon tud lépni az elérhetetlenség miatt. 
 
Forduljon a Munkaügyi Bírósághoz, ügygondnokot fognak kirendelni az ügyben. 
 
Nemrég derült ki számomra, hogy éveken keresztül 30 százalékkal kevesebb munkabért kaptam/kapok, mint a közvetlen munkatársam. Mikor ezt a munkáltatónál szóvá tettem, azt a választ kaptam, hogy nem az én bérem kevés, hanem a munkatársamé sok. A munkámmal kapcsolatban sem minőségi, sem mennyiségi kifogások nem merültek fel, ezt a munkáltató is elismeri. Kérdésem, hogy jogossan várom-e el, hogy azonos munkáért azonos bért kapjak? Amennyiben igen, milyen lehetőségeim vannak, hogy ezen a helyzeten változtassak, illetve ez a tény elég -e a rendkívüli felmondás benyujtásához, valamint követelhetek-e visszamenőleg kompenzációt?

Nehéz ügy, a bér a felek megállapodásán alapul, csak a minimálbért írja elő a törvény. Abban az esetben van esélye a jogvitára ha tudja bizonyítani, hogy valamilyen ok miatt hátrányosan megkülönböztetik.(kor, nem) 

Egyik cégünknél a távolsági műszakos buszok menetrendje miatt évtizedek óta több műszakos munkarendben az egyes műszakok ideje:
-délelőttös: 7-15 óráig
-délutános : 15-23 óráig
éjszakás: 23-07 óráig, műszakpótlékot az adott műszak besorolás szerint fizet a cég. Tehát a délelőttösnek nem fizetünk délutános pótlékot a 14-15 óráig (1 órahossza), valamint a délutánosnak nem fizetünk éjszakás pótlékot a 22-23 óráig (1 óra) időszakra, de nem vesszük el az éjszakás műszakosoktól a reggel 6-7 óra közötti éjszakás pótlékot.
A gyártelepen minden cégnél, ahol műszak van, ilyen műszak beosztásban dolgoznak a dolgozók a munkábajárási lehetőség miatt. A munkáltatóknál kollektív szerződés nincs.
A kormányzati portálon (mao.hu) még mindig megtalálható a műszakpótlékokra vonatkozóan, hogy pl. a többműszakos munkarend alapján a 14 és 22 óra közötti időszakban teljesített legalább 2 óra időtartamú munkavégzésről van szó, , a műszakpótlék mértéke 15 százalék, hasonló tartalommal az éjszakás műszakpótlék. Nálunk és a többi cégnél a műszak időszakok, gyakorlatilag egy órával vannak eltoldóva a tv-ben meghatározott 14-22 óra és 22-06 óra időintervallumoktól.
Végső kétségbeesésemben, kihasználva ezen kérdezési lehetőséget, tisztelettel kérem, foglaljon állást abban, hogy törvényesen járnak-e el a munkáltatók ez esetben a műszakpótlékok számfejtésénél?

A délelőtti műszak esetében nincs műszakpótlék, függetlenül attól, hogy a 14 órát meghaladóan még dolgoznak, mivel a váltás még nem következett be. 
 
Óvodában dolgozom dajkaként, végzettségem érettségi és dajka szakmunkásbizonyítvány. Szeretném megtudni, hogy melyik fizetési fokozatba sorolhatnak be?

A dajka az A-tól a D fizetési osztályba sorolható a tényleges iskolai végzettség alapján, jelen esetben ez a C. 
  
Milyen munkarendnek nevezhető az alábbi munkabeosztás?
 
Egészségügyben szolgáltató Kht. dolgozói hétköznap 18-08 óráig, 14 óra munkaidőben. Szombat, vasárnap, ünnepnap, 08-08. óráig 24 óra időben amúgy kiszámíthatatlanul össze-vissza beosztásban, kijelölt pihenőnap nélkül, teljesítik a havi munkanapok x 8 óra időkeretet. Havi bér, a bérezés csak az délutáni és éjszakai munkára ad 15 százalék illetve 30 százalék bérpótlékot, az ünnepnapok is alap béren vannak elszámolva. Átlagosan 2-3 hétvége szombat, vasárnap, illetve 7-8 nap hétköznap jut egy dolgozóra. 
 
Ahhoz hogy érdemi választ tudjak adni ismerni kellene az ügyeletre és készenlétre vonatkozó szabályokat is, a leírt állapot jelen esetben áttekinthetetlen. 
  
Jelenleg GYED-en vagyok a gyermekemmel, 16 hónapos. Egy multinacionális vállalatnál dolgoztam, ott van munkaviszonyom, alkalmazottként. Kérdésem a következő: újabb gyermeket tervezünk, aki valsz. már megfogant,tehát várandós vagyok már jelenleg, kb. 1-2 hetes. A pici születetése körülbelül a gyed lejárta előtt lesz 1-2 héttel. Megtehetem azt, hogy januártól visszamegyek dolgozni, és ha újra veszélyeztetett terhesnek ir ki az orvos, a szülésig táppénzen maradok, a gyed-et visszamondva? Illetve, a gyás- és gyed-hez szükséges 180 napot ezzel is megkapom, a táppénzzel? Az utóbbi 19 hónapban itthon voltam, előbb szabadságon, majd táppénzen, majd a szülés után gyás-gyeden.

Megteheti, semmi akadálya, hogy a jelenlegi fiz. Nélküli szabadságát megszakítsa.

Felmondtam munkahelyemen, és szeretném, ha az elmúlt két évben felhalmozódott, csaknem 300 óra túlórámat kifizetnék. Van-e jogalapja a visszamenőleges kifizetés-követelésnek, ha igen, milyen törvényre, paragrafusra hivatkozhatok?

Az elévülési idő 3 év, ezen belül érvényesítheti az igényét a bíróságon. 
  
Kollégáimmal folytonos munkarendben dolgozunk , és a cégünk átszervezés miatt beiratott bennünket egy tanfolyamra. A tanfolyamra a szabadnapjainkon és a pihenő időnkben (pld. éjszakai műszak után reggel 8-tól) kell mennünk. Mivel folytonos munkarendben dolgozunk, máshogy nem nagyon megoldható, ezt el is fogadjuk.  Amikor elkezdtünk járni a tanfolyamra, a munkaügyes kollega azt ígérte, hogy a tanfolyamon eltöltött időt a munkáltató kifizeti, amelyet nem adott írásban csak szóban.  Most, hogy fizetni kellene, nem fizeti ki. Kérdésem az lenne, hogy ez jogszerű-e illetve ha nem , hogyan lehet tovább lépni ez ügyben.

Ha kötelezték Önöket a végzettség megszerzésére minden költség a munkáltatót terheli, ebbe azonban nem számít bele a szabadidőben folytatott tanulás. 
 
Munkahelyén előre jeleztük(1 hónappal előre), hogy amint a kisfiúnk bölcsödés visszamenne dolgozni. Amikor eljött a nagy nap akkor meg azt mondta, hogy nem tudja alkalmazni mert már meg van a létszám.
Kérdésem:
-a 8 éves munkaviszonyra jár-e végkielégítés?
-milyen felmondást írjunk alá?

Kötelesek visszavenni, de ha nem forduljanak ügyvédhez és az majd eldönti a felmondás indoklásának ismeretében van-e értelme bírósághoz fordulni.

 

 

hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.