2007. szeptember. 14. 15:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 14. 15:54 Vállalkozás

Az adólevonási jog: fiktív ügyletek és eltűnt számlakibocsátó

Mi kell ahhoz, hogy gond nélkül gyakorolhassuk adólevonási jogunkat? Mit jelent a szokásos gondosság az APEH szerint és mit nevez fiktív ügyletnek az adóhatóság? Cikkünkből az is kiderül, hogy van-e tennivalónk, ha számlakibocsátó ismeretlen helyen tartózkodik.

Az adóhatóság „szokásos gondosságot” vár el az adózóktól. De mit is jelent ez pontosan? Az eladó jogalanyiságának, adóalanyiságának, adószámának, jövedéki engedélyének ellenőrzése tartozhat a feladataink közé. Az APEH honlapján lekérdezhetjük a hatósági nyilvántartásban szereplő, adószámmal rendelkező, áfa-alanynak minősülő vállalkozások és alkalmazottaik létszámát. Itt megtudhatjuk az evások adatait is. Amennyiben a vevő ezeknek a követelményeknek eleget tett, akkor már nem vitatható el tőle az adólevonási jogosultság.

A számlában feltüntetett, áthárított adó levonhatóságát általában nem befolyásolják azok a körülmények, amelyek a számla kibocsátójának róhatók fel. Ez azt jelenti, a vevőn nem lehet számon kérni, hogy az eladó az adóbevallási kötelezettségének vagy adóbefizetési kötelezettségének eleget tett-e, a szükséges hatósági engedélyekkel rendelkezik-e.

A fiktív számlákkal kapcsolatban már több irányadó ítéletet hozott a bíróság, az adóhatóság pedig irányelvében határozta meg a fiktív számlák fajtáit. Eszerint a fiktív számlák formailag ugyan megfelelhetnek a törvényi követelményeknek, de tartalmi hiányosságaik vannak.

Arról, hogy az APEH milyen eseteket határoz meg, bővebben itt olvashat.