Elkerülhető a pénzbehajtás
Magyarországon 3-5 ezer milliárd forintra becsülhető a lejárt követelések nagysága, ennek csupán 2-3 százalékát bízzák kintlévőségkezelő szakértőre a vállalatok. A pénzbehajtás ugyanakkor elkerülhető lenne, ha a cégek időben tájékozódnának partnereik fizetési hajlandóságáról.
Döbbenetes mértékben emelkedik a késedelmes fizetések száma Európában, a lejárt követelések értéke mára elérte a 250 milliárd eurót, ami megfelel Ausztria teljes GDP-jének - áll az Intrum Justitia által elvégzett legújabb Európai Fizetési Kockázati Indexben (EPI). Egy év alatt duplájára nőtt a jogerőre emelkedett felszámolási eljárások száma Magyarországon a késedelmes fizetések miatt, pedig ennek elkerülésére már ma is kínálkoznak elérhető megoldások, csak kevesen élnek velük. A tanulmány szerint az EU országaiban az átlagos fizetési időtartam, azaz a tényleges idő a számla elküldésétől annak rendezéséig 59,2 nap, szemben a 2004-es 58,7 és a 2003-as 57,3 nappal. Meglepő adat, hogy Magyarországon ez a szám csak 44 nap, tehát nem tartozunk a sereghajtók közé a kifizetési időtartam tekintetében.
Behajthatalan követelések |
A leginkább riasztó adat, hogy míg a behajthatatlan követelések átlagban 1,9%-ot tesznek ki az európai országokban, addig hazánkban a kintlévőségek 2,7%-át kell veszteségként leírniuk a vállalatoknak, ami drasztikusan rontja a KKV szektor versenyképességét. Míg a késedelmes napok számának tekintetében a középmezőnyt erősítjük, addig a nemfizetés kockázata hazánkban jóval magasabb az EU átlagánál. Ezen kockázat csökkentése érdekét szolgálja a kintlévőségkezelés, ugyanis aki határidőre nem teljesít, annál a nemfizetés kockázata a késedelmes napok számával arányosan nő. |
Hazánkban is igénybevehetők azok a megelőző szolgáltatások, amelyek már a szerződéskötés előtt tájékoztatják megbízóinkat az adott cégtől várható fizetési hajlandóságról. A komplex követeléskezelési szolgáltatások igénybevételével radikálisan csökkenthető a gazdálkodó szervezetek leírási vesztesége.
Az Intrum Justitia december 20-ig tartó akciójának keretében a megbízó csak az eredményes behajtások után fizet, akár mindössze 9 százalék sikerdíjat. Amennyiben nem hoz eredményt az eljárás, az addig nyújtott szolgáltatás díjmentes, így tulajdonképpen kockázatmentesen próbálhatják ki a cég behajtási szolgáltatását az érdeklődők. Az akciót 25 országban, 10 ezer üzletember bevonásával készített európai fizetési felmérésünk szerint a kis- és középvállalkozások szenvednek különösen a késedelmes fizetésektől, mivel ezek sokkal sebezhetőbbek a készpénz áramlásában bekövetkezett változások miatt. – jegyezte meg Felfalusi Péter, az Intrum Justitia magyarországi vállalatának ügyvezető igazgatója. Magyarországon szerinte éves szinten több mint 300 milliárd forintot lehetne visszaforgatni a gazdaságba a leírt veszteségek csökkentésével és a fizetési idő felgyorsításával, hozzájárulva ezzel a gazdasági növekedéshez.