2006. augusztus. 28. 12:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 28. 12:57 Vállalkozás

Közös vagy rendkívüli felmondás - mikor melyiket válasszuk?

Közös megegyezést vagy rendkívüli felmondást célszerű választania új, ám kedvezőtlenebb munkakör felajánlása esetén, próbaidő alatt, vagy GYES-en lévő kismamának? Olvasói kérdésekre a hvg.hu munkajogi szakértője, dr. Viszló László válaszolt.

"Pbank"

Tizenegy éve dolgozom egy cégnél. Jelenlegi munkakkörömre a cég újra belső pályázatot írt ki, amelyet sajnos nem nyertem meg. Miután megtudtam, azonnali álláskeresésbe kezdtem. Sikerült is találnom egy előrelépést jelentő munkahelyet november 1-től. A jelenlegi munkaadóm várhatóan más pozícióra tesz állásajánlatot, ami előreláthatólag kedvezőtlenebb számomra, mint az új lehetőség. Köteleségem elfogadni a felkínált új munkakört. Amennyiben nem fogadom el, szükséges-e megindokolnom a döntést? A munkakör elutasítása miatt érhet-e bármilyen anyagi kár? Ha felajánlják a közös megeggyezéssel történő felmondást, megillet engem a  végkielégités, illetve a  felmondási idő)?

Amennyiben cége nem kívánja továbbfoglalkoztatni az eddigi munkakörében és nem fogadja el a másik felajánlott  munkakört – nem kell indokolnia - felmondással szüntetheti meg a munkaviszonyát. Ebben az esetben a felmentési időre  megilleti az átlagkeresete, továbbá a végkielégítés. Közös megegyezéssel is meg szüntetheti a jogviszonyát, de figyeljen arra, hogy ez legalább olyan anyagi feltételekkel történjen, mintha  rendes felmondással szüntetnék meg azt. Abban az esetben, ha a munkáltató nem mond fel, munkát sem biztosít, végső soron Ön is megszüntetheti a munkaviszonyát, mégpedig  rendkívüli felmondással. Bárhogy is dönt, konzultáljon személyesen is egy munkajogásszal!
 
"dvdrom"

Munkanélküli lettem és 22O napban állapították meg az úgynevezett "Elhelyezkedési illetve álláskeresői " támogatásom!  Az új munkahelyen azonban köszönő viszonyban sincs egymással a szóbeli egyezség és az elém tolt munkaszerződés. Ha visszamennék a Munkaügyi Központba, másik állást keresni, akkor a támogatásom továbbra is járna? Vagy amiért felmondtam a próbaidős állásom, le kellene mondanom a támogatásról?

Ha a munkáltató durván megsérti a foglalkoztatási szabályokat, a munkavállaló rendkívüli felmondással megszüntetheti a munkaviszonyát. Ebben az esetben jár  minden olyan járandóság amit munkáltatói rendes felmondás esetén ki kellett volna fizetni. A munkaügyi központi s úgy tekinti mintha a munkáltató mondott volna fel.

"Linda75"
 
Tegnap közölte a munkahelyem, persze csak tájékoztatásul, hogy ha lejár a gyesem (2007 ápr.) és meszűnik a felmentési védelem, megszüntetik a munkaviszonyomat, mert az átszervezések miatt megszünt a korábbi munkaköröm és a továbbiakban nem számolnak velem. Erről állítólag kapok írásos tájékoztatást is. Jeleztem ugyan nekik már korábban, hogy 2006 szeptember 1-től vissza szeretnék menni gyes mellett dolgozni, mivel ez törvény adta lehetőségem.  Erről hallani sem akarnak. Köztisztviselő vagyok egy minisztériumban, úgy tudom, hogy kötelesek nekem munkát adni, ha megszűnt a munkaköröm akkor is. Állítólag nem küldhetnek el májusig és arra sem kötelezhetnek, hogy a gyes idejét itthon töltsem le. Szeptembertől mindenképpen dolgoznom kell, mert anyagilag rászorulok. Mit javasol mit tegyek? Érdemes ragaszkodnom az állásomhoz a gyes mellett? Van erre törvényi előírás?

A felmondási tilalom a gyermek gondozás idejére terjed ki. Abban az esetben, ha megszakítja a fizetés nélküli szabadságot, kikerül a védelem alól és felmenthetővé válik. Azt javaslom, hogy maradjon GYES-en és mellette egy másik munkáltatónál próbáljon munkát vállalni. Várhatóan 2007. tavaszára lezajlanak a csoportos létszámcsökkentések és akkor nagyobb esélye lesz  munkahelye megőrzésére.

"monopolista"

Kikényszerítheti-e a munkáltató az ismeretek átadását? Munkaköröm ellátása közben, mintegy "mellékesen" olyan szakmai ismeretekre (nem titkokra, inkább fortélyokra, gyakorlottságra) tettem szert munkahelyemen, amellyel  senki sem rendelkezik a cégnél. Természetesen ez a helyzet számomra kedvező, a céget viszont - mivel az adott tevékenység nélkülözhetetlen számára - kiszolgáltatott helyzetbe hozta. Mit tehetek, ha a cég követeli, hogy a felhalmozott tudásomat adjam át egy kollégának, én pedig ennek nem kívánok eleget tenni - érthető módon, hiszen azzal tárgyalási pozícióim romlanak?

A munkaviszonyban a feleket így Önt is terheli az együttműködési kötelezettség, ebbe beletartozik az új munkatárs betanítása, helyzetbe hozása. Az már egyéni megítélés kérdése, hogy az ismeret átadás milyen minőségű. Ha szélsőségesen inkorrekt magatartást nem tanúsít, azaz úgy viselkedik, ahogy általában elvárható, a cég nem léphet fel Ön ellen.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.