Felmondás szankció nélkül?
Milyen kötelezettségei vannak egy alkalmazottnak, aki után járulékkedvezményt vesz fel a főnöke? Következmények nélkül megteheti-e, hogy a támogatás letelte, azaz 2 év előtt munkahelyet vált? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt Viszló László ügyvéd-munkajogi szakértő.
Több mint három hónapja vagyok regisztrált munkanélküli, de úgy tűnik találtam egy munkahelyet, ahol a leendő munkáltatóm igénybe kívánja venni az utánam járó járulékkedvezményt. Mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló váltani akar a kétéves kötelező foglalkoztatási idő alatt? A felmondás hogyan alakul ilyen esetben a dolgozó részéről, őt is terheli a kétéves kötöttség? Kiköthető-e próbaidő, vagy a munkába lépéskor azonnal megkezdődik a kétéves ciklus?
A munkáltató akáralkalmazottja bérének 100 százalékáig is kaphat támogatást, ha legalább 6 hónapja, pályakezdő esetében 3 hónapja alkalmaz álláskeresőt. A támogatást legfeljebb 1 évig folyósítják. A munkavállaló a munkaviszonyt munkavállalói rendes felmondással bármikor megszüntetheti. Vele szemben ilyenkor sincs semmilyen korlátozás vagy szankció. A próbaidő kiköthető, a próba idő alatt pedig bármelyik fél megszüntetheti a munkaviszonyt indoklás nélkül. A támogatás csak a foglalkoztatás tényleges ideje alatt jár.
"kalea"
Három évi pereskedés után a fellebbviteli bíróság által hozott jogerős ítélet szerint jogtalanul bocsátott ela volt munkáltatóm. A bíróság megítélte az elmaradt bér és járulékainak, a kért nem vagyoni kártérítésnek és a sérelmi díjnak, a perköltségnek és az illetéknek, továbbá a késedelmi kamatoknak a részemre történő megfizetését. Elbocsátásom óta nem tudtam elhelyezkedni, csak vállalkozóként tudtam dolgozni. Kérdésem, hogy a kifizetés évében, azaz az idén érvényes adózási szabályok szerint kell az összegből adóznom, vagy visszamenőleg módosítva a 2003, 2004. és 2005. évi adóbevallásokat?
Az szja törvény szerint adózni a tényleges kifizetéskor kell. Nincs lehetőség a bevétel több évre való visszamenőleges „szétterítésére". A nem vagyoni kártérítés egyébként adómentes, az illeték pedig az államot illeti meg.
"zsuzsó"
Tanulmányi szerződéssel kapcsolatban kérdezném: mit jelent, hogy a a munkáltatónak "belátható időn belül", új munkakört kell adnia, ha a tanulmányi szerződésben ez szerepel? Meddig kell várnom, hogy új munkahelyet kereshessek visszafizetési kötelezettség nélkül? A tanulmányi szerződésemben az szerepel, hogy 2006. december 31-ig kell megszereznem a végzettséget, de én már március végén államvizsgáztam, és április 24-én már bemutatom a diplomám a munkáltatónak. Honnan számítjuk a "belátható időt", decembertől, vagy a diploma bemutatásától?
A tanulmányi szerződésben a munkáltató nem köteles vállalni, hogy az alkalmazottat a megszerzett képesítésnek megfelelő munkakörben foglalkoztatja tovább. Ha ezt mégis vállalja, köteles az új munkakör biztosítására. Ennek elmulasztása miatt a munkavállaló rendkívüli felmondással meg is szüntetheti a munkaviszonyát. A „belátható időn belül” történő munkakör felajánlása egy 1994-es Legfelsőbb Bírósági eseti döntésből kiindulva nem lehet több 3-4 hónapnál. Amennyiben a diploma bemutatását követően ettől a munkáltató bizonyítható módon elzárkózik, a munkavállaló azonnal léphet. Az Ön által megjelölt 2006.12.31-i dátum a határidő utolsó napját jelöli, azaz ha előbb teljesíti a vállalt kötelezettségét, akkortól számítva intézkednie kell a munkáltatónak az előzőekben meghatározott „belátható időn belül”.
Tegye fel munkajoggal kapcsolatos kérdését a fórumon!