Megéri irodát bérelni?
Az irodák kihasználtsága kismértékben növekszik, a logisztikai létesítményeké viszont csökken. A bérleti díjak legfeljebb az inflációval emelkednek - derül ki az Ecostat Ingatlanbarométer című kiadványából. Nem véletlen, hogy a cégeknek jobban megéri bérbe venni raktárat, mint saját cálra építeni. Ez utóbbi vállalkozásba mindössze 6 százalékuk kezdene a következő félévben.
A főváros zöldövezeti részén viszont 71-ről 70 százalékra csökken a kihasználtság. Budapest agglomerációjában a második félévben várhatóan 70 százalékról 68 százalékra esik az irodák kihasználtsága, míg a megyeszékhelyeken és a többi vidéki városban enyhe növekedés várható. Mindkét utóbbi kategóriában 70 százalék körül lesz az irodák kihasználtsága.
Szintén az ingatlanforgalmazók többségének a véleménye, hogy a bérleti díjak emelkedni fognak az irodáknál is (a mértéke legfeljebb az inflációval lesz azonos). Ugyanakkor 43 százalékuk a bérleti díjak stagnálására számít. Ezek azonban átlagos adatok, és tartalmazzák a B-kategóriás (másodosztályú) irodákat is. Márpedig ezek körében inkább csökken a bérleti díj, mintsem emelkedne.
A logisztikai építmények kihasználtsága az első fél évben jelentősen növekedett, meghaladta a 80 százalékot. Például Budapest agglomerációjában 81-ről 87 százalékra növekedett. A főváros zöldövezeti részén 81 százalék, a nem zöldövezetiben pedig 83 százalék volt a kihasználtság. A második félévben viszont drasztikusan esik a kihasználtság - vélik az ingatlanforgalmazók. Az agglomerációban 70 százalék alá, míg a főváros zöldövezeti részében 71, a nem zöldövezetiben pedig 73 százalékra.
A vállalkozói kör 6 százaléka akar saját célra építeni a második félévben. Ők is inkább üzemi jellegű épületben gondolkodnak, irodákat, raktárakat inkább bérelnek. Ez utóbbit magyarázza, hogy az igényeik negyedévről negyedévre hektikusan változnak, így valóban nincs értelme a saját, kihasználatlan tulajdonnak, olcsóbb a raktár és az iroda bérlése.