2006. június. 22. 14:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. június. 22. 15:00 Vállalkozás

Mikor jár jól a rokkant munkavállaló?

Mik a feltételei a 67 százalékos rokkantsági nyugdíj igénybevételének? Jár-e automatikusan a jubileumi jutalom 35 éves munkaviszony után? Ezekre a kérdésekre dr. Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.

"Agama"

Egy 54 éves kolléganőm, érettségi  óta folyamatosan dolgozik. Most szeretné igénybe venni a 67 százalékos rokkantsági nyugdíjat, mert egészségügyi okok miatt nem tudja ellátni a munkáját. Nem akarják ezt kifizetni neki, mert hiába rokkant, még nem éri el a nyugdíjkorhatárt. Mire tarthat igényt? Igaz, hogy ha  35 éves közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik megkaphatja az 5. havi jubileumi jutalmat?  Milyen törvényes lehetőség az, ami a munkaadónak és munkavállalónak is jó?  

Abban az esetben, ha valaki egészségügyi okokból alkalmatlan a munkaköre ellátására és ez bizonyított a munkáltató felmentéssel szüntetheti meg a jogviszonyt. Ilyenkor jár a felmentési időn felül a végkielégítés is. A jubileumi jutalom szempontjából rokkant  nyugdíjasnak minősül az, akinek a rokkantnyugdíját megállapították. Jelen esetben ez nem alkalmazható hiszen még nem állapították meg. Kérje a felmentést, anyagilag ez a legjobb megoldás!

"lizi137"

Milyen jogszabályok vonatkoznak a külföldi országok magyarországi nagykövetségein dolgozó munkavállalókra. Azonosak a vonatkozó jogszabályok bármely más munkahelyével, vagy a nagykövetségek területe külföldnek számít, s így ott az adott ország jogszabályai érvényesek?
 
Függetlenül a munkáltatótól a Magyarországon dolgozó magyar állampolgárokra a magyar jog az irányadó.  Az irányadó szabályokat az Munka törvénykében a 1992. évi XXII. Tv. tartalmazza.


 

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.