2006. június. 20. 13:45 Utolsó frissítés: 2006. június. 20. 13:43 Vállalkozás

Színlelt szerződés: mégsem büntetik a munkavállalót?

Már csak tíz napjuk maradt a vállalkozásoknak arra, hogy átminősítsék munkatársaik színlelt vállalkozói szerződéseit munkaviszonnyá. A munkavállalók kiszolgáltatottságuk miatt mentességet kérhetnek az adóhivataltól, s ezáltal mentesülhetnek a terhek megfizetése alól, írja a Napi Gazdaság.

Júliustól az adóhatóság fokozottan ellenőrzi a vállalkozási és a megbízási szerződéseket, és szankciókat is alkalmazhat, ha jogsértést tapasztal. A színlelt szerződések felszámolására adott moratórium határidejét két és fél éve hosszabbítgatják meg, ez idő alatt hatszor változott a legeslegutolsó dátum, ám június 30-a után már nem ad további mentességet az állam. 

Az APEH-nél eddig 143 foglalkoztató tett bejelentést a szerződéses viszonyok megváltoztatásáról, ezek a cégek összesen 3300 embert alkalmaztak álalvállalkozóként. Felüknél előzetes adóvizsgálat során jött rá a turpisságra az adóhatóság, szerencséjükre még időben, mert így összesen 2,8 milliárd forint adóhiány megfizetése alól mentesültek.

A adóhatóság becslései szerint körülbelül 100 ezer embert érint a mostani változás. A júliustól kezdődő szigorúbb ellenőrzéseket összeköthetik az adóhatóság által végzett más vizsgálatokkal is. A munkavállalók jóval kevesebb szankcióra számíthatnak és kiszolgáltatottságukra való tekintettel mentességet kérhetnek majd az APEH-től az elmaradt terhek megfizetése alól.

Zara László adószakértő szerint a 2200 revizornak nem lesz kapacitása a vagyonosodási vizsgálatok lefolytatására, és a becslések szerint több százezer embert érintő színlelt szerződések átsorolásának ellenőrzésére. A tapasztalatok szerint eddig csak a multinacionális cégek, illetve a közepes és a nagyobb vállalkozások sorolták át szerződéseiket.


 

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.