2006. május. 31. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 31. 15:54 Vállalkozás

Több a nyereséges vállalkozó, mint a bevallott profit

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei egyéni vállalkozók száma 15 ezer körüli. Döntő többségük tételesen elszámolt jövedelmével. A bevallásokból kiderült, hogy az adózó vállálkozók közül több vallotta magát nyereségesnek, mint amennyi az elszámolt profit összege volt.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében a tavalyi év végén a 2004. évivel nagyjából megegyezően több mint 15 ezer működő egyéni vállalkozást tartottak nyilván; döntő többségük a költségeivel tételesen számolt el, 7 százalékuk az átalányadózást, míg 1.542 vállalkozó az egyszerűsített vállalkozói adót választotta.

A nyereséges vállalkozások száma ugyan meghaladta a veszteségesek számát, azonban az elszámolt összes nyereség 111 millió forinttal kevesebb volt a bevallott veszteségek összegénél.
   
Az adóhivatal tájékoztatása szerint a tételesköltségelszámolást választó egyéni vállalkozók bevételként 71,8 milliárd forintot könyvelhettek el, mintegy fél milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző évben. A bevételt vallók számának 2 százalékos csökkenése következtében azonban a fajlagos bevétel kedvezően alakult, 6,5 millió forintról 6,6 millió forintra nőtt.

A műlt évben a megyében a legnagyobb bevételt, 578 millió forintot egy új gépjárművekkel kereskedő egyéni vállalkozó érte el. Ötszáz millió forintot meghaladó bevételre tett szert a második és harmadik legnagyobb bevételt valló vállalkozó is, akik közúti teherszállítással, illetve gyógyszer-kiskereskedelemmel foglalkoznak.
   
A tételes költségelszámolást alkalmazó vállalkozások 2005-ben bevallott összes költsége 71,4 milliárd forint volt, a 2004. évinél 2 százalékkal kevesebb. Az egy vállalkozó által elszámolt költség 6,5 millió forint maradt.

Az adókötelezettségeket tekintve a  bevallásokban vállalkozói kivétet szerepeltető 6.400 vállalkozó a hatályos adójogszabályok szerint progresszív személyi jövedelemadót fizetett. Az eredményük után, a korábbitól 3 százalékkal többen, 3038-an fizettek 16 százalékos vállalkozói személyi jövedelemadót, ennek összege 239 millió forintot tett ki, ami tavalyelőttinél 10 százalékkal több. A vállalkozói osztalékalap 2004-hez képest 9 százalékkal nőtt, és 2005-ben ez a tétel 1 milliárd 31 millió forint lett.

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?