2006. május. 19. 11:48 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 19. 11:47 Vállalkozás

Egyablakos rendszer 2007-től az egész EU területén

Az Európai Unióban a kis- és középvállalati (kkv) szektor számára meg kell teremteni az úgynevezett egyablakos rendszert 2007-re, a vállalkozás alapítás idejét a jelenlegi 29 nap felére, később pedig egy hétre szükséges redukálni - mondta Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatika Intézet igazgatója.

Az kkv szektor költségeinek csökkentését és az üzleti lehetőségek javítását szolgálja az új rendszer, amelyben valamennyi adminisztratív kötelezettségüket egy helyen végezhetik majd el a kis- és középvállalkozók - mondta Belyó Pál.
   
Az EU eseményeit és ajánlásait összefoglaló és azt az Ecostat elemzéseivel kiegészítő tanulmány egyik szerzője, Horváth Zoltán, az Országgyűlés Külügyi Hivatalának főosztályvezetője azt emelte ki. Az EU ajánlása szerint kutatásra és fejlesztésre a GDP 3 százalékát kívánatos fordítani 2010-ben, miközben jelenleg az átlagos arány 1,7 százalék, de a magyar mutató csak 0,9 százalék.
   
A 2010-re megvalósítandó lisszaboni program megköveteli, hogy az oktatásra és a kutatásra többet fordítsanak a tagállamok - tette hozzá. Elmondta, hogy a foglalkoztatás élénkítésével foglalkozó EU ajánlás szerint az iskoláit befejező minden munkanélküli fiatalnak állást, szakmai gyakorlatot vagy továbbképzést szükséges fél éven belül felajánlani, majd 2010-ig a határidőt 100 napra kell
redukálni.

Románia és Bulgária EU felvétele 2007-től valószínűsíthető. 2007-2010 között az előcsatlakozási alapokból részesedhet a két ország, a kohéziós alapokhoz pedig 2010-től férhetnek hozzá. Ami a mezőgazdasági támogatásokat illeti, a direkt támogatások már a felvétel évében járnak, az indirekt, például földalapú támogatások esetében pedig a 2004-ben csatlakozókhoz hasonló rendszer érvényesül, tehát az első évben az EU 25 százalékos támogatást nyújt, ami évenként 5 százalékkal emelkedik.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.