Felszámolás vagy végelszámolás?
Amíg a fejlett gazdaságú országokban a vállalkozások mintegy 30 százaléka biztosítja kintlévőségeit, várható árbevételét, addig Magyarországon ez az arány csupán egy százalék - hangzott el az Atradius Credit Insurance N. V. Magyarországi Fióktelepének sajtótájékoztatóján.
Vanek Balázs, az Atradius magyarországi fióktelepének vezetője úgy számol, hogy a magyar hitelbiztosítási piac az elkövetkező években dinamikusan nő majd, mivel a magyar gazdaság egyes szektoraiban jelentős az úgynevezett körbetartozás.
„Több ok egybeesése vezetett a körbetartozás ilyen mérvű kialakulásához.” – mondta Vanek Balázs. „Az Európai Unióhoz történt csatlakozás következtében élesedő piaci verseny és az új szereplők, így például az áruházláncok növekvő szerepe, a magas jegybanki kamatból következő megdrágult finanszírozással és a Draskovics-féle ÁFA-visszatartással párosulva döbbenetes következménnyel járt. Csődöt 26 vállalat jelentett, majdnem 8000-t ért el a felszámolások száma és több mint 4500 vállalkozás került a végelszámolás alá.” – tette hozzá a fióktelep vezetője.
Jelenleg Magyarországon összesen 400 hitelbiztosítási szerződés van érvényben. Az Atradiusnak 60 magyarországi ügyfele van, ezzel a magyar hitelbiztosítási piac mintegy 15 százalékát mondhatja magáénak. A fióktelep vezetője szerint Magyarországon a statisztikák azt mutatják, hogy a cégek tervezett árbevételének 1-2 százalékát soha nem kapják meg ügyfeleiktől. A magyar hitelbiztosítási piac éves árbevételét tekintve mintegy 3 milliárd forint körül mozog, ám ez a szakember szerint az elkövetkező években jelentősen nő majd.
Az Atradius Magyarországon az idén mintegy 500 millió forintos árbevétellel számol. A cég magyar árbevétel-arányos hitelbiztosítási kárhányada 60 százalék körül mozog, ami regionális összehasonlításban magasnak mondható.