A rovat támogatója: HVG Extra Business
Business magazin HVG Extra Business 2019. február. 11. 19:15

Mire jó és mire nem a Wikipédia?

Negyedórás videóban magyarázza el John Green amerikai író-videoblogger, mire jó a Wikipédia.

A Wikipédia nem arra való, hogy onnan egy-az-egyben kimásoljuk a házi dolgozatba elvárt karakterszámot, netán bejegyzéseiből összeollózunk egy cikket vagy egy diplomamunkát (amúgy se akarjunk semmit egy-az-egyben lemásolni, de ez már egy más téma). Tökéletes viszont arra, hogy egy általunk kevésbé ismert témába belekóstoljunk, képbe kerüljünk a kérdés különböző nézőpontjaival és a kapcsolódó vitákkal, valamint a további elmerüléshez ötleteket, linkeket kapjunk – idézi az Urbanlegends.hu blog John Green videóját.

A ráragasztott “megbízhatlan forrás” vádját a Wiki annak köszönheti, hogy szócikkeihez elvileg bárki hozzáteheti a maga gondolatát, ami a rendszert sérülékennyé teszi az elfogultsággal, szakmaiatlansággal és trollkodással szemben. Az online lexikon azonban – John Green szerint – az idők során sokat fejlődött a negatív hatások kiküszöbölésében. Nem tévedhetetlen ma sem, de minden más forrásnál szélesebb körű tudást nyújt.

A Wikipédia azért működik, mert a tartalomgyártás meghatározott szabályok szerint zajlik, a közösség munkáját önkéntes adminisztrátorok ellenőrzik és koordinálják, és mert minden átlátható. Ha megnézné John Green informatív és szellemes videóját, kattintson ide!

Mi a baj az iskolákkal? Milyen oktatás lenne képes felkészíteni gyerekeinket az állandóan változó jövőre? Könyvében Ken Robinson sorra veszi az elavult oktatási rendszer problémáit, és olyan gyakorlati megoldásokat javasol, amelyekkel alulról szerveződő módon, forradalmi változásokat lehet elérni. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.