Létezik-e természet adta tehetség, vagy a fenomének sikere esetleg magyarázható valami mással is? – teszi fel a kérdést Anders Ericsson kiválóságkutató.
A pszichológus Anders Ericsson nem nagyon hisz a genetika erejében, ha a kiválóság kiváltó okairól van szó. Pontosabban úgy gondolja, hogy – bár vannak területek, ahol a genetika is fontos – a teljesítményt meghatározó legfontosabb tényező a gyakorlás. Méghozzá annak célzott, tudatos, intenzív és szisztematikus formája, amely kihasználja az emberi agy és test természetes rugalmasságát - mutatja be az Urbanlegends.hu Ericsson munkásságát.
A kiválóságkutató Csúcsteljesítmény című könyvében a “természet adta tehetség” leghíresebb példáira próbál alternatív magyarázatokat adni. A 8 évesen állítólag szimfóniát író, 11 évesen oratóriumot és concertót, 12 évesen pedig operát szerző Mozartról például megjegyzi: a gyerekkori szerzeményeivel kapcsolatos állítások jó eséllyel túlzóak, és a neki tulajdonított művekről nehéz megállapítani, mennyi volt bennük apja, Leopold, és mennyi a kis Wolfgang munkája.
Ami pedig Wolfgang Mozart 11 évesen írt concertóit illeti: kutatók idővel rájöttek, hogy ezek kevésbé ismert szonátákra épülnek, vagyis Leopold valószínűleg ezek összegyúrásával gyakoroltatta fiát a szerzői tudás megszerezése érdekében.
Ericsson úgy véli, Mozart első komoly kompozíciói 15-14 éves korában születtek, vagyis abban a korban, amikor már vagy 10 éve folyamatosan gyakorolt apjával. Ez szerinte természetesen nem von le Mozart későbbi érdemeiből, de a veleszületett tehetség teóriáját árnyalja.
Ha kíváncsi, mi Ericsson megoldása Paganini egy húrral előadott, varázslatos koncertjeire, vagy a kosárlabdázó Donald Thomas atlétikai sikereire, esetleg arra, mik a született tehetség teória árnyoldalai, olvassa el az Urbanlegends.hu cikkét!
Vajon a velünk született adottságaink döntik el, miben lehetünk tehetségesek? Hogyan segíthetjük hozzá a gyerekeinket, hogy csúcsteljesítményt érjenek el? Anders Ericsson könyvében három évtized kutatásait egyesíti hatékony tanulási stratégiává, amely alapvetően különbözik mindattól, amit hagyományosan gondolunk az új képességek megszerzéséről. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.