A memóriafogas (peg system) segítségével hatékonyan memorizálhatunk olyan véletlenszerű listákat, mint a világ 10 legnépesebb országa vagy a 12 csillagjegy.
A módszer lényege az, hogy megtanulunk egy sor állandó szót, amelyekhez később kapcsoljuk a megjegyzendő információt. Elsőként a memóriafogasokat kell létrehozni. Ezeknek különböző típusai vannak: a leggyakoribbak a rímelő és a betűrend szerinti fogasok.
Vegyük például a rímelő memóriafogasokat. Egyszerű szavak listáját kell memorizálni, ezek lesznek a fogasok. Válasszunk például olyan szavakat, amelyek 1-10-ig rímelnek a számokkal:
1 = meggy, 2 = vessző, 3 = álom, 4 = légy és így tovább.
Az így kapott memóriafogasokat könnyű lesz megjegyezni. Nem feltétlenül kell számokat használnunk. A betűrend szerinti fogasoknál a betűkhöz kapcsolódnak a szavak. Sőt bármilyen sorozatot használhatunk erre a célra, amit már kívülről tudunk. Ha megtanultuk a memóriafogasok listáját, készen állunk, hogy tetszőleges listát memorizáljunk.
A fogasok listáját csak egyszer kell megjegyezni, újra és újra felhasználhatjuk őket, hogy a memorizálandó dolgokat rájuk akasszuk. Ezeket a kapcsolatképzés módszerével rögzíthetjük a fogasokra, képeket alkotva. Ha például a bevásárlólistánkon a tej szerepel elsőként, az első fogasra rögzítjük (meggy), és elképzelünk egy óriási, tejjel teli meggyet. Ez a kép elég furcsa ahhoz, hogy a két dolgot együtt megjegyezzük.
Nézzük a gyakorlatban!
Próbáljuk ki a memóriafogast a világ öt legnépesebb országának a memorizálásához:
Kína, India, Egyesült Államok, Indonézia és Brazília
Ehhez öt fogasra lesz szükségünk. Tegyük fel, hogy a memóriafogasaink a következők:
1 = jegy, 2 = vessző, 3 = zászló, 4 = légy, 5 = tök
Ezután az egyes országok és a fogasok között szoros képi kapcsolatot kell létrehoznunk. Elképzelhetünk például
1. egy kínai cirkuszba szóló jegyet (Kína);
2. egy vesszőből font tutajt, ami átkel a Gangeszen (India);
3. az amerikai zászlót (Egyesült Államok);
4. sok, légy formájú kis szigetet (Indonézia);
5. szambát járó táncosokat töklámpásnak öltözve (Brazília).
Amikor később fel kell idéznünk az országok nevét, elég a memóriafogasokra gondolnunk, és azonnal eszünkbe jutnak az általunk alkotott képek.
Felmerül a kérdés, hogy ha újra és újra ugyanazokat a szavakat használjuk fogasként, nem tévesztjük-e el vagy felejtjük el őket. Nem ez a helyzet. Kutatások szerint a memóriafogas javítja a felidézést, és ezen az ismételt használat sem változtat.
A fenti cikk egy szerkesztett részlet a Fejleszd a memóriád! című könyvből. Önnel is előfordult már, hogy nem emlékezett arra, hogy hova tette a kulcsot? Bemutatkozott valakinek, akit elvileg már ismert? Elfelejtett egy születésnapot vagy valamilyen fontos évfordulót? Pascale Michelon könyve segítségével csökkentheti a feledékenységet, és javíthatja az általános mentális állapotát. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.