2011. február. 02. 13:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 02. 13:48 Karrier

A tervezettnél jóvel több tisztviselőt vett fel az Európai Bizottság

Túlteljesítette az Európai Bizottság azt a tervet, amelyet a 2004-ben EU-taggá vált tíz országból érkező tisztviselők felvételi létszámára dolgoztak ki előzetesen - közölték szerdán Brüsszelben.

Annak érdekében, hogy Ciprus, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia megfelelő számarányban képviseltesse magát az uniós végrehajtó testület apparátusában, tavaly december 31-ig szóló személyzeti felvételi tervet készítettek. Ez legalább 3508 tisztviselő felvételét irányozta elő a tíz tagországból, ami az EU-bővítés előtti bizottsági álláshelyek közel 16 százalékának felelt meg. A most közzétett jelentés szerint végül 4004 tisztviselőt vettek fel az új tagállamokból. 

A felsővezetői szintet illetően a bizottság eredeti terve szerint a tíz új tagállam mindegyikének legalább egy főigazgatói vagy főigazgató-helyettesi poszttal kellene rendelkeznie. Ezt a célkitűzést szintén sikerült túlteljesíteni: a cél mindegyik ország esetében teljesült, három ország esetében pedig két-két személy került felsővezetői posztra. Az új tagállamok tisztviselőinek felvétele pozitív hatást gyakorolt a nemek közötti egyensúlyra is - olvasható a dokumentumban. Az Európai Bizottságnál létszámfölénybe kerültek a női alkalmazottak - bővítés előtti 46,6 százalékos arányuk 52,1 százalékra emelkedett -, és a női vezetők aránya is magasabb a 2004-es bővítés előttinél. Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz. A romániai és bulgáriai tisztviselők felvétele ugyancsak zökkenőmentesen halad, rájuk 2011-ig tartó átmeneti időszak vonatkozik.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.