2010. december. 17. 12:30 Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 13:31 Karrier

Egy titkozatos kór, ami belülről rágja a dolgozó nőt

Az utóbbi időben a hagyományos női szerepek mellé bekúszott a karrierépítés, a céltudatosság, az ambíció. Az életszerepeiket összeegyeztetni igyekvő nők bizonyítani akarnak és félig tudatosan háttérbe szorítják elemi létszükségleteiket. A kóros soványság, hajhullás, krónikus fáradtság, ingerlékenység arra figyelmeztet, hogy stresszorexiában szenvednek, amely valójában a dolgozó anyák táplálkozási zavarát jelenti.

Munka és magánélet között őrlődnek a nők, akik mindkét területen a maximumot akarják nyújtani. A megfelelési kényszer kiváló táptalaja az étkezési rendellenességeknek, ilyen az úgynevezett stresszorexia is, melyet a dolgozó anyák betegségeként definiálnak. A családos, ambiciózus nők azért hajtják magukat, hogy eleget tegyenek a munkahelyi és a családi elvárásoknak. A stresszorexia belülről rágja az embert, elevenen felfalva a testet és a lelket.

Az anorexiával ellentétben nem szándékos fogyásról és testképzavarról van szó, a stresszorexiában szenvedő nők egész egyszerűen nem érnek rá enni - magyarázza Dudás Katalin gasztropszichológus. Egyesek azért nem vesznek magukhoz táplálékot, mert napközben nincs idejük rá, az esti étkezést pedig azért hagyják ki, hogy megőrizzék alakjukat, míg mások azért, mert a stressz étvágycsökkentő hatással van a szervezetre. Fontos azonban kihangsúlyozni, itt többről van szó stressz okozta fogyásnál - folytatja Dudás Katalin. Az életszerepeiket összeegyeztetni igyekvő nők ugyanis a túl nagy nyomás miatt, féltudatosan háttérbe szorítják az elemi létszükségleteket, vagyis nem mennek vécére, nem esznek, nem isznak, csak a feladatra koncentrálnak. A cikk folytatását itt olvashatja.

Tartalmi partnerünk a HR Portal.