Év végi jutalom: mennyire nagyvonalúak a cégek?
Év végén a hazai cégek többsége igyekszik valahogy megjutalmazni a jól teljesítő alkalmazottakat: ha a büdzséből erre nem futja, legalább megköszönni az egész éves munkát. Melyek a legjellemzőbb év végi juttatások, és mitől függ, hogy egy vállalat mennyire nagyvonalú?
Néhány hete arról cikkeztek a külföldi lapok, hogy a Tesco 55 millió fontnyi - több mint 18,2 milliárd forintnyi - jutalmat oszt szét dolgozói között Nagy-Britanniában. A prémium valójában kedvezményt takar: a világ harmadik legnagyobb kiskereskedelmi üzletlánca 280 ezer brit dolgozójának 20 fontos, kedvezményes vásárlásra jogosító kupont és egy akciós füzetet - 120 font értékben - adott, ám ezek kizárólag az áruházlánc üzleteiben válthatók be, mégpedig a cég által meghatározott feltételek szerint, elsősorban sajátmárkás termékekre (alkoholra és élelmiszerre nem).
Az ausztrál bányamágnás, Clive Palmer ennél jóval nagyvonalúbb karácsonyi ajándékkal lepte meg dolgozóit: 55 legmegbecsültebb alkalmazottjának egy-egy Mercedes B180-as gépkocsit vásárolt, 700 dolgozóját pedig a Fidzsi-szigetekre küldte nyaralni. A gesztus a vállalati karácsonyi bulival együtt 10 millió ausztrál dollárba - közel 2 milliárd forintba - került. Ám, ahogy Palmer fogalmazott, emberei elégedettsége neki minden pénzt megér. A Google vezérigazgatója sem fukarkodott karácsony közeledtével: még november elején bejelentette, hogy a cég 23 ezer amerikai munkavállalójának bérét emeli jövőre, mégpedig 10 százalékkal. Emellett minden dolgozó ezer dolláros karácsonyi prémiumot is kap. (Mindez egymilliárddal dobja meg az informatikai cégóriás költségvetését.)
Mi a helyzet itthon?
„Ahogy tavaly, úgy idén sem jellemzőek a busás év végi juttatások, a cégek inkább kis, jelképes ajándékokkal kedveskednek dolgozóiknak vagy egyszerűen csak egy céges karácsonyi ünnepséget rendeznek” - számolt be tapasztalataikról Kovács András, a munkaerő-toborzással foglalkozó Grafton Recruitment ágazatvezetője, hozzátéve, hogy 2010-ben a legtöbb iparágban jobb évet zárnak a vállalatok, mint tavaly, így az ajándékozási kedv is nagyobb, mint egy éve. A 13. havi bér, mint extra juttatás elsősorban a pénzügyi, az üzleti és az energetikai szektorban, valamint a közigazgatásban maradt meg. De nem mindenhol. Novemberben például Pécs polgármestere, Páva Zsolt bejelentette, hogy idén nem osztják ki az önkormányzati dolgozók között a szokásos, 40 millió forintnyi év végi jutalmat: az összeget inkább a fogyatékkal élők életkörülményeinek javítására fordítják.
„A nagy gyártókra jellemző leginkább, hogy karácsonyi csomagot adnak dolgozóiknak saját termékeikből, például szaloncukorból vagy szalámiból” - közölte Kovács András. Az év végi pénzjutalom, bónusz kiutalása elsősorban a nemzetközi nagyvállalatoknál dívik, ám ennek összegét mindig egyéni/csoportos vagy vállalati teljesítményhez kötik. „A teljesítményhez kötött bónusz a legátláthatóbb és legigazságosabb módja a jutalmazásnak, ezért kedvelik a munkáltatók és a munkavállalók” - válaszolta megkeresésünkre Polner Judit, a Kelly Services kereskedelmi és marketing igazgatója. A nagyvállalatok, amelyek az alapbéren túl mozgóbért is adnak dolgozóiknak, teljesítménymutatók alapján értékelnek. Területenként és persze cégenként változó, hogy ezt hogyan mérik, de általában sokat nyom a latban, hogy a dolgozó hozza-e az elvárt számokat, mennyire járul hozzá az üzleti sikerhez, és mennyire motivált.
A Magyarországon működő kis- és nagykereskedelmi áruházláncoknál jól bevált jövedelem-kiegészítő elem az utalvány. Ahogy korábban, egy szakmai rendezvényen Dán Zsolt, a Metro Kereskedelmi Kft. Kompenzációs és juttatási vezetője elmondta: az alapbér mellé extra juttatásként járó utalványokkal az alkalmazottak is jól járnak, és persze a cég is. Ezeket ugyanis kizárólag az adott lánc üzleteiben lehet levásárolni, vagyis a jutalom házon belül marad, de a dolgozó mégis kap valamit.
Pénzt vagy dicséretet?
A nagyvállalatoknál az anyagi megbecsülés mellett általában a szóbeli „jutalmazásra” is hangsúlyt fektetnek (különösen, ha a válságadó vagy a piaci visszaesés elvitte az év végi juttatásokra szánt összeget). Ennek egyik módja lehet a dolgozó teljesítményének nyilvános méltatása, például a céges rendezvényeken: év végén a karácsonyi partin. Jellemző figyelmesség a főnöktől érkező levél, amelyben megköszöni az alkalmazottak munkáját. A multinacionális vállalatoknál a HR-esek és a vezetők feladata, hogy a dolgozók rendszeresen visszajelzést kapjanak munkájukról (a dicséret, elismerés is ebbe a körbe tartozik). A kisebb hazai vállalatoknál, termelő cégeknél viszont egyáltalán nem jellemző az év végi plusz pénz, ahogy a válság által leginkább sújtott szektorokban - autóipar, kereskedelem - is lecsökkent, vagy teljesen megszűnt - állítják a megkérdezett, munkaerő-kölcsönzéssel és közvetítéssel foglalkozó cégek.