2010. december. 07. 12:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 07. 12:38 Karrier

Mire készülnek a munkaadók 2011 elején?

A magyar munkáltatók alkalmazási hajlandósága az optimista várakozások ellenére az első negyedévben változatlan marad - derül egy friss munkaerő-piaci prognózisból.

A magyar álláskeresők lehetőségei nem változnak lényegesen a következő három hónapban - legalábbis ez derül ki a Manpower 2011. első negyedévére vonatkozó munkaerő-piaci előrejelzéséből. Optimizmusra adhat okot, hogy a felmérés szerint több munkaadó növelné alkalmazottai számát, mint ahányan leépítést terveznek. A munkáltatók többsége viszonylagos stabilitásra számít: négyből átlagosan három jelezte, hogy változatlanul kívánja hagyni a dolgozói létszámot az év első három hónapjában.

„A kilátások a gyártás területén, főként az autóiparban a legbíztatóbbak, de a pénzügyi és üzleti szolgáltatások, valamint a fuvarozás, szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területén is optimistábbak lehetnek a munkavállalók, ezeken a területeken hajlandóak a munkáltatók leginkább alkalmazotti állományuk bővítésére” - mondta Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője, hozzátéve, hogy a mezőgazdasági szektorban továbbra is borúsak a kilátások, bár ez az évnek ebben az időszakában egyáltalán nem szokatlan. A közszférában tapasztalható visszaesés egyenes következménye a kormány bejelentésének, miszerint ebben a szektorban nagyarányú leépítések várhatók - tette hozzá.  

Regionális bontásban a nyolc magyar régió közül hatban pozitívabbak a munkaadók várakozásai, mint 2010. negyedik negyedévében. Éves összehasonlításban az előző év azonos időszakához viszonyítva az álláskeresők lehetőségei várhatóan mind a nyolc régióban javulnak. Az adatok a Dél-Alföldi és a Nyugat-Dunántúli térségben a legbíztatóbbak, legkevésbé pedig az Észak-Alföldi régióban.

Mi a helyzet az EMEA-régióban?

Az EMEA régió (Európa, Közel-Kelet, Afrika) 39 országában közel 64 ezer munkaadót kérdeztek meg, mit terveznek a 2011. január-március időszakban. Közülük 32 ország foglalkoztatói számoltak be arról, hogy bővítik állományukat a következő három hónapban. Indiában, Kínában, Tajvanon, Brazíliában, Törökországban és Szingapúrban a legoptimistábbak a munkaadók, Görögországból, Csehországból, Ausztriából és Írországból érkezett a legpesszimistább jelentés. A foglalkoztatási kedv csökkenését 36 országból 17-ben várják (ahol negyedéves összehasonlítás lehetséges).

Regionálisan, az Amerikai és Ázsiai térségben továbbra is pozitív tartományban van az előrejelzés. A foglalkoztatási hajlandóság az elmúlt 12 hónapban nőtt a régió 8 országában, kivéve egy amerikai országban, ahol az éves összehasonlítás nem lehetséges. Az előrejelzések az USA-ban és Indiában visszafogottan fejlődtek a 2010 negyedik negyedévéhez, és az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, és Japán, miközben tartja a legoptimistább helyét 2008 negyedik negyedéve óta, folyamatosan növeli az előrejelzéseket. A teljes elemzés elérhető a felmérés készítőinek oldalán.

A résztvevők 
A Manpower Munkaerőpiaci elemzése jelenleg 39 országra - illetve térségre - terjed ki: Argentína, Ausztrália, Belgium, Brazília, Bulgária, Kanada, Kína, Kolumbia, Costa Rica, Csehország, Franciaország, Németország, Görögország, Guatemala, Hong Kong, Magyarország, India, Írország, Olaszország, Japán, Mexikó, Hollandia, Új-Zéland, Norvégia, Panama, Peru, Lengyelország, Románia, Szingapúr, Spanyolország, Dél-Afrika, Svédország, Svájc, Szlovénia, Tajvan, Törökország, az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság.

 

 

 

 

 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.