2010. június. 08. 15:54 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 08. 15:47 Karrier

8,5 millió új munkahely 2030-ig?

A Greenpeace tanulmánya szerint világszerte akár 8,5 millió munkahelyet is teremthetnek a megújuló energiaforrásokba való beruházások 2030-ig.

A zöld szervezet elismerte, hogy becslése igen ambiciózus forgatókönyvből indul ki, nevezetesen abból, hogy 2050-ig több mint 80 százalékkal mérséklődik a szén-dioxid-kibocsátás az 1990-es szinthez képest, illetve hogy ekkorra az emberiség villamosenergia-igényét 95 százalékban már megújuló energiaforrásokból fedezik a jelenlegi 18 százalékkal szemben.

"Ha a koszos és veszélyes fosszilis energia helyett az emberekbe ruháznánk be, az nemcsak a globális gazdasági fejlődést serkentené, hanem visszafogná a katasztrofális éghajlatváltozást is" - olvasható a héten Berlinben közreadott tanulmányban. A megújuló energiaágazatban jelenleg mintegy 2 millió embert alkalmaznak világszerte. A Greenpeace becslése szerint a piac mérete 2030-ra elérheti a 600 milliárd dollárt, ami hatszoros növekedést jelentene a mai értékhez képest.

A zöldek felmérésének realitását legalábbis kérdésessé teszi, hogy a tavaly decemberi koppenhágai klímacsúcs kudarccal végződött, és az eddigi nyilatkozatok alapján az idei év végén Mexikóban megrendezendő, soron következő ENSZ-klímacsúcs sikere is erősen kétséges. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) május végén közzétett számítása szerint a következő húsz évben 40 százalékkal nőhet a - teljes karbonkibocsátás mintegy negyedéért felelős - közlekedési szektor szén-dioxid-kibocsátása.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.