Rekord szintre emelkedett a munkanélküliség Franciaországban
Meghaladta a 10 százalékot a francia aktív lakosság körében a munkanélküliségi ráta 2009 negyedik negyedévében, s ezzel elérte a tíz évvel ezelőtti rekordszintet - derül ki a francia statisztikai hivatal (INSEE) csütörtökön nyilvánosságra hozott adataiból.
A harmadik negyedévhez képest 0,5 százalékkal emelkedett a munkanélküliség az év végéig Franciaországban. Az előző év azonos időszakához képest pedig 1,8 százalékkal, amely azt jelenti: 527 ezerrel növekedett a munkanélküliek száma. Jelenleg 2,7 millió álláskereső van Franciaország európai részén, ugyanannyi mint 1999-ben, amely 9,6 százalékos rátát jelent, a tengerentúli területeket is beszámítva 10 százalékos az arány. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által alkalmazott számítások szerint készült munkanélküliségi adatok 2008-ban kezdtek ismét emelkedni az akkori 7,2 százalékos szintről, a 2006-2007-es javulás után.
A francia gazdasági minisztérium elismerte, hogy múlt év végén megugrott a munkanélküliek száma, ugyanakkor jelezte: a francia munkaerőpiac az európai átlagnál jobban ellenállt a gazdasági válságnak. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint is decemberben 10 százalékos volt a francia munkanélküliség, ami megfelelt az eurózóna átlagának. Az államfő ezzel párhuzamosan egy húsz intézkedésből álló programot jelentette be az évek óta válságban lévő francia ipar hanyatlásának megállítására. "A nagy európai országok közül nálunk sorvadt el a leginkább az ipar" - jelentette ki Sarkozy az Eurocopter helikoptergyártó dél-franciaországi Marignane-i telepén, az ipari szektor jövőjéről rendezett több hónapos egyeztetés lezárása alkalmából tett látogatásán. A francia bruttó hazai termékből (GDP) az ipar része 1999 óta 22 százalékkal esett vissza a 2008-as adatok szerint alig 16 százalékra, amely a brit szintnek felel meg. Németországban 30 százalékos az arány, az eurózóna átlaga pedig 22,4 százalék.
A gazdasági válság hatásaként a francia iparban 200 ezer munkahely szűnt meg 2009-ben és a termelés 11,9 százalékkal esett vissza. A kormányzat a közelgő regionális választások tudatában az elmúlt hónapokban aktívan próbálta megakadályozni az üzemek felszámolását, illetve a gyártelepek külföldre telepítését; a gazdaságösztönző program részeként pedig 12 milliárd eurós hitelkeretet bocsát az ipari szektor rendelkezésére 2010-ben. A francia állam összesen 35 milliárd eurós állami befektetéssel próbálja meg a francia gazdaság versenyképességének lemaradását behozni. Az államfő jelezte: még szeptember előtt új, rendkívüli megtakarítási programot indít a kormányzat az ipar finanszírozására.