2009. december. 08. 14:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 08. 16:21 Karrier

Mi várható a munkaerőpiacon jövőre?

Visszaesésre lehet számítani a magyar munkaerőpiacon 2010 első negyedévében, vannak azonban jelek, amelyek óvatos optimizmusra adnak okot -derül ki a Manpower nemzetközi felméréséből.

Magyarországon a 750 munkáltató megkérdezésével elvégzett felmérésből kiderül, hogy a munkaadók 12 százaléka növelné dolgozóinak létszámát 2010 első negyedévében, míg 19 százalékuk csökkenést vár - mondta Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője.    

Bár több munkaadó tervez létszámcsökkentést, mint bővítést, tízből hatan nem látnak okot arra, hogy az újévet elbocsátásokkal kezdjék. Azzal együtt, hogy a gyáriparban óvatos optimizmust mutat a felmérés, az első jele lehet annak, hogy megindulhat a munkaerőpiaci fellendülés - mondta Kiss Judit.

Az iparágakat tekintve a gyártás, termelés területén a legbizakodóbbak a válaszadók: a Manpower Munkaerőpiaci Mutató értéke a negyedik negyedévi nulla százalékról  plusz 5 százalékra nőtt. A legkevésbé derűlátó ágazat a mezőgazdaság (mínusz 20 százalék) és a vendéglátás (mínusz 15 százalék), amit az ügyvezető igazgató szerint mindkét ágazatban magyarázhatnak szezonális hatások. 
 
A munkaadók mind a nyolc régióban létszámcsökkentésre számítanak a következő negyedévben, beleértve Budapestet (-1 százalék) is, ahol a munkáltatók a legkevésbé pesszimisták. A helyzet az észak-magyarországi régióban (mínusz 15 százalék) és a Nyugat-Dunántúlon (mínusz 12 százalék) a legrosszabb. A legkedvezőbb a változás a Közép-Dunántúlon, ahol a mutató értéke mínusz 3 százalék, ám ez 14 százalékpontos javulás az előző negyedévhez képest.
  
Európában a norvég és a svéd munkáltatók jelezték a legerősebb alkalmazási hajlandóságot (plusz 6 százalék). A magyar export szempontjából fontos Németországban pozitívvá (plusz 5 százalék) vált a munkaerőpiaci mutató értéke. A német optimizmus részben annak köszönhető, hogy a pénzügyi és üzleti szektorban a munkáltatók 16 százaléka létszámnövekedésre számít a következő három hónapban.
  
A legkevésbé derűlátó kilátásokról Európában az ír, a spanyol és a román munkaadók számoltak be (mínusz 11 százalék), amelyek világviszonylatban is a legkevésbé optimisták a munkaerőpiaci kilátásokat tekintve. Csehországban 6 százalékos csökkenést, Lengyelországban 4 százalékos növekedést várnak a munkáltatók. Magyarország mínusz 7 százalékos mutatójával az európai középmezőnyben helyezkedik el.