2009. október. 16. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 15. 22:41 Karrier

Hol érdemes munkát vállalni az EU-ban?

Több európai uniós tagállamban - így például Hollandiában és Dániában - a munkanélküliség ellenére is szükség van szakképzett munkaerőre, így ezek az országok vonzó célpontok lehetnek azoknak a magyar munkavállalóknak, akik más EU-tagállamban szeretnének dolgozni - hívja fel a figyelmet az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ).

A magyar munkavállalók szempontjából korábban slágercélpontnak számító országokban, így például Nagy-Britanniában és Írországban is megnőtt a munkanélküliség a válság nyomán - előbbiben 7,7, utóbbiban 12,5 százalék volt az állástalanok aránya júliusban a legutóbbi adatok szerint. Több tagállamban - leginkább Hollandiában és Dániában - ugyanakkor a válság ellenére is szükség van a főként középfokú végzettséggel bíró, szakképzett, nyelvet beszélő munkaerőre - mondta Kalmár András, az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) magyarországi menedzsere. E két országban az EU-átlagnál alacsonyabb jelenleg a munkanélküliség: a  júliusi munkaerőpiaci adatok alapján Hollandiában 3,4, Dániában 5,9 százalék.
 
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legutóbbi, október elsején publikált adatai szerint Európában tízéves csúcsra emelkedett a munkanélküliség augusztusban. A 16 országot tömörítő eurózónában szezonális kiigazításokkal 9,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta, a 27 tagországban pedig 9,1 százalék. 
  
Hollandiában leginkább az építő- és fémipar, illetve a húsipar (csontozók és hentesek) területén keresnek embereket, de szükség van például csőszerelőkre, hegesztőkre, szezonális mezőgazdasági munkásokra, szakácsokra és bolti eladókra is. A felsőfokú végzettségűek közül informatikusokat várnak, valamint tanárokat is keresnek a felsőfokú oktatási intézmények.
  
Dániában is leginkább középfokú végzettségűeknek kínálnak munkákat, emellett szezonális munkalehetőségek - eper-, borsó- és almaszedés - vannak a mezőgazdaságban. A szociális szektorban és az egészségügyben házi betegápolókat és nővéreket keresnek. Ezen kívül a diplomások között informatikusokat, környezetmérnököket, biotechnológiai és gyógyszeripari szakembereket, valamint kutatókat is várnak az északi országban.

Hollandia jó lehetőség abból a szempontból is, hogy nyitott a munkaerőpiac, a kultúrája befogadó, és angolul illetve németül is jól el lehet boldogulni. A holland nyelv  - nyelvtörténeti okokból - gyakorlatilag a két nyelv között áll, így azok, akik a két nyelv valamelyikét már jól beszélik, könnyen megtanulhatják - mondta az EURES szakembere. 

A munkavállalókat általában a jobb fizetés, a szak- és nyelvi tudás fejlesztése, és a munkahelyi kultúra motiválja a külföldi munkavállalásnál, de sokan azért mennek ki, hogy a hazahozott tőke segítéségével új vállalkozást indítsanak. 
  
Hollandia 2007 májusában nyitotta meg munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott tagországok munkavállalói előtt, így már a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül, szabadon dolgozhatnak Hollandiában. Dánia nemrég, 2009 áprilisában oldotta fel a korlátozásokat, a magyar állampolgároknak így már csak Ausztriában és Németországban van szükségük munkavállalási engedélyre az uniós tagállamok közül.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.