2009. október. 08. 11:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 08. 12:27 Karrier

Alattomos munkahelyi stressz: komoly a baj

Az Európai Unióban a munkavállalók 28 százaléka, azaz 56 millió ember szenved a munkájával kapcsolatos mentális egészségi problémáktól, éppen ezért október 8-án Berlinben kampány indul Munka. Összhangban az élettel. Mozdulj Európa ("Work. In tune with life. Move Europe.") címmel.

Egy uniós felmérés szerint a dolgozók 14 százaléka szenved stressztől, illetve küzd depresszióval vagy szorongással. A nem megfelelő munkahelyi körülmények nem minden esetben a mentális betegségek egyedüli kiváltó okai. Ugyanakkor a betegséget súlyosbíthatja vagy felerősítheti a stressz, amely akkor éri a munkavállalókat, ha nincs befolyásuk saját munkájuk felett, túl szorosak a határidők, nem jó a vezetés, a munkavégzés túl kevés vagy túl sok terhet ró rájuk, állásuk bizonytalan vagy nagy a munkahelyi zaj.

A stressztől nem csak a munkavállalók szenvednek, de a vállalatokat is sújtja. A fáradtság, az összpontosítási nehézségek és az egyenetlen teljesítmény a munka minőségére és a munkahelyi légkörre is hat. A munkából való távolmaradások mintegy 50 százalékát a munkával kapcsolatos stressz okozza.

A korai beavatkozás gyakran segít megakadályozni az egyéni válsághelyzetek kialakulását. Csökkentheti a betegség miatti hiányzások hosszát, és az érintett munkavállalók teljesítményromlása is kisebb lehet. Az önállóság, a továbbképzés, a megfelelő kommunikáció és a társadalmi támogatás pozitív hatást gyakorolhat a munkavállalók közérzetére (jól-létére), és mérsékelheti a stressz káros hatásait.

Számos vállalat megelőző intézkedéseket tesz, és munkahelyi egészség-megőrzési programja részeként elemzi a mentális stresszt előidéző tényezőket. A European Network for Workplace Health Promotion (Munkahelyi Egészségfejlesztés Európai Hálózata) 20 tagországának részvételével zajló kampányt hivatalosan az EU Bizottság indítja útjára egy Berlinben október 8-án megrendezésre kerülő nemzetközi konferencián.







hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.