2009. augusztus. 13. 12:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 13. 11:59 Karrier

Mit gondolnak elhelyezkedési esélyeikről a hallgatók?

A hallgatókat megosztja a kérdés, hogy a negatív gazdasági folyamatoknak milyen hatásuk van saját szakterületükre, hogyan befolyásolják elhelyezkedési lehetőségeiket, karrierépítési terveiket - derül ki az Educatio Kft. felméréséből.

A kutatás során megkérdezett válaszadók fele úgy vélte, hogy alapvetően rosszabbak lettek az elhelyezkedési lehetőségek szakterületén. A másik csoportot azok alkották, akik ebben a tekintetben lényeges változást nem láttak saját szakterületükön (40,9 százalék). Pozitív hatást csak igen kevesen (5,1 százalék) feltételeztek. Az eredményeket tekintve lényeges eltérések tapasztalhatók a különböző képzésterületeket képviselő válaszadók között.

Három területen egyértelmű többségben vannak az optimista álláspontot elfoglalók: a nemzetvédelmi és katonai, az informatikai és a jogi-igazgatási területen. (Ez utóbbi esetében meg kell jegyezni, hogy a jó eredményt elsősorban a rendőrtiszti főiskola hallgatóinak feltűnően pozitív várakozásai eredményezték, a képzésterület legnagyobb részét kitevő jogászképzésben résztvevők álláspontja az átlagoshoz közelít.) Az informatikus hallgatók kifejezetten bizakodóak elhelyezkedési lehetőségekeit illetően, hiszen csak kevesebb, mint egyharmaduk (29,2 százalék) tapasztal negatív folyamatokat. A társadalomtudományi és a bölcsészettudományi szakokon tanulók átlagosnál pozitívabb várakozásai ellentétben állnak több szakértő véleményével.

A gazdasági szakos hallgatók az egyik legpesszimistább csoportot alkotják, hiszen közel kétharmaduk (63,2 százalék) kifejezetten negatív tendenciákat tapasztal saját szakterületén, legalábbis rövidtávon. Ez azért is érdekes eredmény, mert a közvélekedés éppen ellentétes képet fest a pénzügyi szféráról. A legpesszimistábbak azonban az agrárhallgatók: több mint kétharmaduk (68,2 százalék) úgy vélekedik, hogy elhelyezkedési kilátásai kifejezetten romlottak az utóbbi egy évben.

Az egyetemisták, főiskolások munkaerő-piaci várakozásait, elhelyezkedési terveit vizsgáló kutatást az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. az Országos Felsőoktatási Információs Központ koordinálásával végezte. A Diplomás pályakövetés 2009. című kutatási programban a hazai felsőoktatási intézmények nappali munkarendben tanuló hallgatói vettek részt, személyes megkeresés útján. Az első országos vizsgálatban összesen 7 837 nappali alap- és osztatlan képzéses hallgatót kérdeztek. A második országos vizsgálat 2009 őszén indul, amikor 5500, két éve diplomát szerzett fiatalt keresnek fel személyesen a kérdezőbiztosok, a hallgatói vizsgálathoz hasonlóan képzésterületek és nemek szerint, országos reprezentatív mintát produkálva. 


 

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.