2009. augusztus. 10. 19:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 10. 19:43 Karrier

Emelkedett a tömegesen elbocsátottak száma

A munkaügyi kirendeltségeken júliusban 54 cég 3.500 embert érintő csoportos létszámleépítési bejelentést tett. Megtört a négy hónapja tartó csökkenő trend - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat júliusi munkaerőpiaci adataiból.

Az elbocsátásban érintettek létszámában bekövetkezett növekedés nagy része a kohászati ágazatban történt jelentős létszámú elbocsátásnak köszönhető Észak-Magyarországon. Júliusban Közép-Magyarországon jelentették be a legnagyobb létszámot érintő csoportos leépítéseket, ezt követi Észak-Magyarország, ahol a válság kitörése óta nem volt ilyen jelentős számú bejelentett elbocsátás. 

A munkaügyi kirendeltségeken 21.100 új állást jelentettek be a munkáltatók júliusban, amely az előző év azonos időszakához képest több mint 33 százalékos - 10.700 álláshelyes - csökkenés. 
   
Júliusban 2800-zal - 11,6 százalékkal - csökkent a bejelentett új álláshelyek száma az előző hónaphoz képest. Az új bejelentett állások 53 százaléka volt nem támogatott álláshely, a többit valamilyen támogatott foglalkoztatási formában kívánták a munkáltatók betöltetni.
   
Az összesítés szerint továbbra is megfigyelhető a munkaerő-keresletnek a válság óta tapasztalt jelentős szűkülése.

A feldolgozóipar (65,5 százalék) és a szállítás, raktározás, posta, távközlés (64,1 százalék) ágazatban figyelhető meg, hogy az átlagosnál jelentősebb mértékben csökkent a nem támogatott álláshelyek száma, míg a mezőgazdaság, építőipar, kereskedelem, javítás, valamint az ingatlanügyek, gazdasági szolgáltatás, pénzügyi közvetítés ágazatban az átlagosnak megfelelő mértékű (42-50 százalék közötti) volt a csökkenés.
   
Összesen csaknem 40.000 állás állt rendelkezésre közvetítésre júliusban, ebből a hónap végén 16.500 maradt betöltetlen. 
   
A szezonális hatások eredményeként emelkedésbe fordult júliusban a nyilvántartott álláskeresők száma. Ez a júliusi zárónapon 558.000 volt.    

Júliusban több mint 195.000 személy volt jogosult valamilyen álláskeresési ellátásra, számuk júniushoz képest nem változott lényegesen. A júliusi zárónapon 52.600 pályakezdő álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, ami 22 százalékkal (9.500 fővel) több, mint egy évvel korábban.