2009. március. 04. 13:01 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 04. 12:38 Karrier

Uniós pénz három budapesti szakképző intézménynek

Három budapesti szakképző intézmény egyenként mintegy 900 millió forintos európai uniós támogatásból fejlesztheti infrastruktúráját; az erről szóló támogatási szerződéseket szerdán írták alá Budapesten.

A Közép-magyarországi Operatív Program A szakképzés és felnőttképzés infrastruktúrájának átalakítása elnevezésű pályázatán három térségi integrált szakképző központ (tiszk) összesen 2,65 milliárd forint támogatást nyert. 
 
A Szily Kálmán (közlekedési és gépipari), az Ybl Miklós (építőipari) és a Petrik Lajos (vegyipari) tiszk a pénzből elsősorban új, csúcstechnológiai eszközökkel felszerelt tanműhelyeket, vizsgaközpontot, valamint szakmai közösségi teret alakít ki.
  
Az uniós forrás olyan fontos szempontok érvényesítését is lehetővé teszi, mint az esélyegyenlőség, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és munkához juttatása, valamint az élethosszig tartó tanulás elve. 
  
Horváth Csaba, a főváros oktatásügyekért felelős főpolgármester-helyettese elmondta, eddig a nyertes pályázatoknak köszönhetően 8,4 milliárd forint uniós forrásból újulhat meg a fővárosi szakképzés szakmai-módszertani munkája és infrastruktúrája. 
 
Budapesten 2006-ban határozták el a szakképzési rendszer átalakítását. A Korszerű szakképzés - biztos pályakezdés elnevezésű program keretében, a fővárosi közgyűlés 2007 novemberi döntése alapján 12 tiszk köré szervezik a szakképzést. A program célja, hogy létrehozzák a munkaerőpiac által elvárt szakképzési modellt - mondta Horváth Csaba.

Magyarországon a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet eddig 72 integrált szakképző központot akkreditált, ahol összesen 200 ezer diák tanul. Ez az iskolarendszerű szakképzésben tanulóknak közel felét jelenti - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára. A jövőben további 20-30 tiszk megalakulására számítanak, az erre vonatkozó pályázatok kiírása már folyamatban van.


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?