2009. február. 19. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 19. 12:34 Karrier

A szakképzési törvény módosítását kezdeményezik

A szakképzési törvény módosítását kezdeményezi a Pedagógusok Szakszervezetének fővárosi szakoktatási tagozata - közölte Jurcsó Istvánné, a testület titkára.

A konkrét javaslatokról egy szerdai fővárosi fórumon döntöttek, amelyen a szakoktatás helyzetét vitatták meg fővárosi és vidéki iskolaigazgatókkal, tanárokkal, szakoktatókkal.

Az érdekvédők többek között azt szeretnék, ha már 14 éves kortól lehetne gyakorlati képzéseket tartani a tanulóknak, akik tanműhelyi gyakorlaton vehetnének részt.
 
Kezdeményezik továbbá, hogy a tankötelezettséget a jelenlegi 18 éves korhatárról 16 évre szállítsák le. Jurcsó Istvánné azt mondta, a tankötelezettség korábbi felemelése álmegoldás volt, amivel semmit sem nyertek, s még parkolópályának sem nevezhető ez a plusz idő, amit az intézményben töltenek a diákok.

A javaslatok között szerepel még, hogy vizsgálják felül a szakképzési hozzájárulás és az ezekből képzett szakképzési alapok elosztásának jelenlegi gyakorlatát, és bővítsék a felhasználási lehetőségeket.

Pécsi Ágnes, a bizottság helyettes vezetője szerint a Térségi Intergrált Szakképző Központok létrehozásával a fővárosban az egészségügyi szakképzést "szétverték". Jelenleg például nincs ápolóképzés, de komoly gondok vannak az epidemiológiai szakképzéssel is. 

Óriási intézmények jöttek létre, amelyek nem az oktatás érdekeit szolgálják - vélték az érdekvédők.