2009. január. 23. 10:30 Utolsó frissítés: 2009. január. 23. 10:23 Karrier

A londoni dialektus rontja az álláskeresők esélyeit

A scouse, vagyis a Liverpoolban és környékén beszélt angol a legkevésbé hasznos, ha valaki éppen munkát keres, de a Londonban használatos nyelvjárások sem túlzottan előnyösek állásinterjú esetén - ez derült ki egy új felméréséből.

Az angolt nem anyanyelvként beszélők is könnyen felismerhetik a skót vagy ír kiejtést - ez utóbbi teljesen különbözik még az Észak-Írországban honos dialektustól is -, de a gyakorlottabb fülű "bennszülöttek" sokszor azt is meg tudják mondani, hogy beszélgetőpartnerük London melyik kerületében nőtt fel. Mint kiderült, ennek jelentősége lehet álláskeresés esetén is. A walesi egyetem szakértői a csütörtöki The Sun ismertetése szerint azt találták, hogy a liverpooli akcentus - a Beatles "nyelve" - rontja leginkább az új munkahelyre jelentkezők esélyeit, és nem sokkal járnak jobban a londoni dialektusokat használók sem. 

Közepesnél rosszabb megítélésű a geordie, vagyis az Északkelet-Angliában, Newcastle-ben és tágabb környékén használatos akcentus is. Kifejezetten előnyös azonban, ha valaki a délkelet-angliai grófságok - a "Home Counties", például Kent, Surrey, Buckinghamshire - angolságának birtokában indul állásinterjúra, és a cégvezetők szeretik a skót kiejtést is.

A legnagyobb tiszteletet azonban a királynő angoljával, vagyis a Queen's English használatával lehet kivívni. Általánosan elfogadott módon ez a definíció - illetve ha férfi ül a brit trónon, a King's English meghatározás - illeti a tökéletesnek tartott angol akcentust és nyelvhasználatot. 

A vizsgálat szerint kiejtésük előnytelennek ítélt mivoltával a liverpooliak is tisztában vannak: a felmérésbe bevont scouse-használók 20 százaléka vallotta be, hogy fontos találkozó - például állásinterjú - esetén igyekszik leplezni eredeti akcentusát.

hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.