Szakszervezet-rombolót sejtenek Ferihegyen
A sztrájkot hirdetett ferihegyi szakszervezetek arra gyanakodnak, hogy a repülőteret üzemeltető Budapest Airport úgynevezett szakszervezet-romboló (union buster) vállalkozást fogadott fel a dolgozói érdekképviseletek megrendítésére.
A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és az Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szövetsége (RDSZSZ) közös közleményében kifejti: a BA álláspontjának megmerevedése egybeesett külsős jogászok és tanácsadók feltűnésével. Az elmúlt hetekben az egyeztetés minden ülésen részt vettek a "rejtélyes tanácsadók", akik nemcsak a szakszervezetek kérdéseire adandó válaszokat súgták meg a menedzsment tagjainak, hanem időnként azt is megmondták, mire válaszolhatnak a jelenlévő igazgatók, és mire nem - fűzték hozzá.
A szakszervetek ezért kérdésekkel fordultak a BA vezetéséhez, amelyekben egyebek mellett azt szeretnék megtudni, hogy kiket képviselnek a tárgyalásokon feltűnt személyek, és mire szól a megbízatásuk.
A kérdésekre kapott válaszokról a LESZ és az RDSZSZ tájékoztatja a brit Unite szakszervezetet is, amely "már most is növekvő aggodalommal figyeli a budapesti eseményeket" - olvasható a közleményben.
A kétmilliós tagsággal rendelkező brit érdekképviselet azt ígérte, hogy keményen fellép a Hochtief Airport londoni Gatwick repülőtéren történő tulajdonszerzése ellen, amennyiben a német cég nem változtat tisztességtelen eszközein, és nem állapodik meg a budapesti szakszervezetekkel - hangsúlyozzák a magyar szakszervezetek.
A LESZ és az RDSZSZ közleményükben hangsúlyozzák: elfogadhatatlannak tartják a BA által csütörtökön ismertetett "bónusz-rendszert", amelynek értelmében szerintük az kapna havonta pár ezer forinttal többet, akivel a menedzsere elégedett. Hangsúlyozzák: a jelenléttől, és a főnökök szubjektív értékelésétől függő bónusz növeli a dolgozók kiszolgáltatottságát, ráadásul csak töredékét ellenételezi annak a pénznek, amit a vezetőség többi javaslata elvenne a munkavállalóktól.