2008. november. 12. 13:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 12. 14:24 Karrier

Árulkodó fotók: így bukhatsz le már az állásinterjú előtt

Amerikában a munkaadók 22 százaléka nyíltan bevallja, hogy munkatársaik és leendő alkalmazottaik ellenőrzésekor igénybe veszi valemely közösségi oldalt - Myspace, Facebook - derül ki a CarrierBuilder nevű amerikai álláskereső oldal felméréséből.

A munkavállaló profiljából - amelyet azzal, hogy közzétesz, egyszersmind vállal ország-világ előtt - elsősorban magánéletére, baráti kapcsolataira, szabadidős tevékenységére, érdeklődési körére nyílik rálátás, de a személyzetisek a munkához, szakmájához való viszonyára is következtetnek az információkból, amelyeket feltüntet. Mindezekből a HR-esek pontosan le tudják szűrni, hogy az adott személy - a vállalat szemszögéből -alkalmas lehet-e arra, hogy betöltsön egy bizonyos posztot.  

© AP
„Az ellenőrzéssel lehetőségünk van arra, hogy a jelöltről  - profizmusáról, nézeteiről - többet is megtudjunk, mint amit az állásinterjún, a felvételi beszélgetésen mutat magából” - magyarázza a vizsgálódás előnyeit Kelly Vergara, egy kiválasztással is foglalkozó tengerentúli cég munkatársa, hangsúlyozva, döntő szempont  felvételkor, hogy a jelölt milyen képet sugároz magáról.

A felmérésből az is kiderül, hogy a személyzetisek 34 százaléka nem alkalmazza a jelöltet az egy-egy közösségi oldalon feltüntetetett információk miatt. Ha adatlapjáról, vagy a csatolt fotókról sugárzik, hogy a jelölt szabadidejében féktelenül bulizik, esetleg drogozik, alkoholmámoros állapotára büszke, szinte nullára csökken annak „veszélye”, hogy egy jónevű cég felvegye. Ugyanez a helyzet, ha az látszik, hogy felelőtlenül viselkedik: motorral vagy autóval száguldozik, az életét kockáztatja. Ha nem felel meg a szakmájából adódó elvárásoknak, elbúcsúzhat az állástól, amit már a magáénak érzett. Szintén kizáró tényező lehet, ha valaki erotikus képeket tölt fel magáról, miközben egy vezető cég  alkalmazottja. Csapdába kerülhet az is, aki családi állapotára utaló fotókat tár a nyilvánosság elé. A melegek szinte biztos, hogy hátrányos megkülönböztetés áldozatai lesznek, ha ezt nyíltan - fotóval - vállalják.

A közösségi oldalakon való böngészésnek azonban vannak előnyei is: a „nyomozás” nemcsak elrettentheti a munkaadókat, meg is erősítheti őket. A vezetők több mint húsz százaléka nyilatkozott úgy, hogy az adta meg a végső lökést a munkaerőfelvételhez, hogy „lecsekkolta“ a jelöltet és a feltüntetett információk, képek alapján is alkalmasnak találta.

Jóllehet, az álláskeresők egy része nem törődik azzal, hogy munkaadója bármikor lenyomozhatja, olyanok is szép számmal akadnak, akik állásinterjú előtt tudatosan megtisztítják a különböző közösségi oldalakon létrehozott profiljukat. Az sem jelent tehát garanciát a jelölt rátermettségére, ha látszólag minden rendben van körülötte.