Mégsem kapnak fizetésemelést a német honatyák
Lekerült a napirendről a német parlamenti képviselők fizetésemelésének kérdése -közölték német kormánypárti források.
A kereszténydemokraták (CDU) és szociáldemokraták (SPD) alsóházi frakcióvezetője, Volker Kauder és Peter Struck berlini találkozóján megállapodott a fizetésemelés elhalasztásáról. A CDU-frakcióból származó értesülés szerint az emelésről majd csak a 2009 őszén esedékes alsóházi választások után lehet újra szó.
Elvben helyesnek tartjuk azt, hogy a parlamenti képviselők javadalmazása a szövetségi bírák és önkormányzati köztisztviselők illetményéhez igazodjék - fogalmazott Kauder. „Az emelést azonban jelenleg nyilvánvalóan nem lehet megmagyarázni a közvéleménynek.„ Emiatt a frakcióvezető azt javasolja a CDU és a CSU képviselőinek, hogy a Bundestag jövő heti ülésén ne szavazzák meg a fizetésemelésükre vonatkozó előterjesztést.
Struck, akinek pártjában a leghangosabb volt a zúgolódás az áprilisban fölmerült újabb fizetésemelés ellen, kijelentette: a közéletben hetek óta zajló vitára való tekintettel egy ilyen lépés „nem vihető keresztül”.
A két kormánypárt május elején megegyezett abban, hogy - követve a közszolgálati szférában a szakszervezetek által kiharcolt béremelés mértékét - 2010-ig mintegy 15 százalékkal fölemelik a parlamenti képviselők fizetését. A közvélemény túlnyomó része értetlenséggel és elutasítóan reagált az elképzelésre, a sajtó „önkiszolgáló mentalitást” vetett a kormánypártok szemére, miközben az ellenzék - noha az emelésből az ő képviselői is profitálnának - egységesen elutasította az ötletet.