Egy irodában az ellenséggel: lefegyverző praktikák
Munkahelyeden minden a legjobban alakul: érdekes feladatokkal bombáznak, élvezed a kihívásokat, kiegyensúlyozott kapcsolatot alakítottál ki kollégáiddal, amikor nem várt kellemetlenséggel szembesülsz? Egykori ellenséged, riválisod kopogtat az ajtón: munkát keres. Elszánt és rátermett, főnököd pedig fölveszi, mit sem sejtve a közöttetek feszülő ellentétről. Hogyan viselkedj újdonsült kollégáddal? Tippek.
A döntés megszületett: új taggal bővül a csapat, mégpedig olyasvalakivel, akivel egykor komoly nézeteltéréseid oltak, nem szívelhettétek egymást. Joggal merül föl a kérdés, hogyan viselkedj az újonccal? Mi a jó taktika? Ha úgy teszel, mintha nem ismernéd föl, vállalva a kockázatot, hogy fűnek-fának elmeséli, ti már ismeritek egymást, és nem vagytok puszipajtások - a te hibádból -, vagy feledve a múlt sérelmeit, őszintén elbeszélgettek, megpróbálkozol a lehetetlennel: szó nélkül együtt dolgozol egykori ellenségeddel?
Hallgatni arany?
Mielőtt lépsz, alaposan gondold át, egykor mi volt a probléma közted és riválisod között. Az érzelmeidet háttérbe szorítva sorold fel az okokat, miért fújtatok egymásra. Ha együtt dolgoztatok, és előző munkahelyeden keresztbe tett neked, esetleg azért kellett fölmondanod, mert nem tudtatok együtt dolgozni, fontold meg, érdemes-e hallgatnod! Ha nem vagytok beszélőviszonyban, és képtelen vagy kezdeményezni, vond félre főnöködet és őszintén meséld el neki a történteket.
Megelőznéd a bajt?
Kézzelfogható eredmény. © sxc.hu |
Kiteregeted a szennyest?
Félrevonod főnöködet, és elmeséled neki, hogy éppen amiatt jöttél el előző munkahelyedről, mert a legújabb jelölttel, aki a cég állásajánlatára jelentkezett, utáltátok egymást? Gondolj arra, hogy te kezdtél hamarabb, így lépéselőnyben vagy: elmondhatod, hogy mi volt a problémád leendő kollégáddal. Ám arra ügyelj, hogy mindent az igazságnak megfelelően tálalj, önös érdekből ne akard elásni vetélytársadat főnököd előtt. Ha az illetővel nem volt köztetek munkahelyi konfliktus (szakmai féltékenység, versengés), nézeteltéréseitek a kölcsönös ellenszenvből adódtak, igyekezz magad megoldani a helyzetet!
Távol a kíváncsi tekintetektől!
Ha a múltban nem volt drasztikus a helyzet, mindössze arról volt szó, hogy nem bírtátok egymást kollégáddal, ülj le vele egy kávéra, vagy húzd félre az alkalmas pillanatban és beszéljétek meg a dolgokat. Ahhoz, hogy zökkenőmentesen tudjatok együtt dolgozni, kompromisszumot kell kötnötök. Közhely, de igaz, hogy mindenki megérdemel még egy esélyt. Tisztázzátok az erőviszonyokat, és az ellenszenveteket leküzdve próbáljatok arra törekedni, hogy munkátok ne lássa kárát a feszült viszonynak!
Az elkerülés nem megfutamodás!
Úgy érzed, kollégád múltbéli viselkedésével megbántott, és ezt azóta sem tudod neki megbocsátani? Nem tudod megbeszélni vele a dolgokat, mert túl indulatos vagy, és az érzelmeid vezérelnek, nem a józan ész? Amíg nem vagy képes arra, hogy hideg fejjel átgondold a dolgokat, az a legjobb, ha elkerülöd kollégádat, és a találkozásotokból adódó esetleges konfliktushelyzeteket.
Hol van a tiszta lap?
Hogyha az illető bocsánatot kér múltbéli viselkedéséért, ne légy haragtartó! Természetes, hogy nem fogsz azonnal a nyakába borulni, és elfelejteni a régi sérelmeket, ám nem érdemes a múlton rágódni. Add meg régi-új kollégádnak az esélyt, hogy bebizonyíthassa: megváltozott. Ha észreveszed, hogy mindez csak ügyes trükk, hogy visszaél bizalmaddal, és a hátad mögött kibeszél, kérj segítséget főnöködtől!
Arra különösen figyelj, hogy ne kösd minden kolléga orrára: ti már ismeritek - sőt utáljátok - egymást. Személyes problémáitokat ne a nyilvánosság előtt tisztázzátok! Nem kell a kollégákat bevonni, és arra kényszeríteni, hogy valamelyőtök mellett állást foglaljanak, mert ezzel megbomlik a csapat egysége és romlik a munkamorál.