2008. március. 21. 12:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 21. 12:28 Karrier

Fertőző munkamánia: a legfeltűnőbb jelek és a megoldás

Rájár a rúd a munkamániásokra: emberi kapcsolataik lassan leépülnek, magánéletük és egészségük előbb-utóbb megsínyli az állandó hajtást. Hogyan szállhatsz ki a mókuskerékből? Ismerd fel a munkamánia jeleit, és változtass életeden!

Tudod, hogy hosszú távon nem bírod majd a hajtást: így is furcsa szokásaid vannak: mobiltelefonodat még az ágyba is magaddal viszed, hogy bármikor elérjenek, minden hétvégén dolgozol, ha épp nincs munkád, a neten barangolsz, és gyűjtöd az ötleteket, mi legyen soron következő feladatod? Ahelyett, hogy kikapcsolódnál - lazítanál, kirándulnál vagy találkoznál a barátaiddal -, szabadidődet azzal töltöd, hogy a lakásban kuksolsz, vagy benézel az irodába, hogy minden rendben van-e? A tünetek arra utalnak, hogy munkád megszállottja vagy.

A lazítás luxus?
© hvg.hu
Az Egyesült Államokban, ahol a hosszú munkaidő, a  rendszeres túlórázás természetes, ha valaki előre akar jutni a ranglétrán, a „munka-alkoholizmust” igazi függőségnek tekintik, amelyből nehéz szabadulni, de amibe könnyű belehalni. A jelenség egyre elterjedtebb, Japánban és Hollandiában a 'munkaláz' már odáig fajult, hogy a munkamániások szinte belebetegszenek, ha egy hétvégét az irodától távol, pihenéssel és semmittevéssel kell tölteniük.

Ha felismered, hogy munkamániás vagy, az első lépést már megtetted, és a továbbiakban csak tőled függ, hogy akarsz-e szabadulni, vagy hagyod, hogy a mindennapi robot felőröljön.

A rendszeres testmozgás kikapcsol!

Elvégezted az aznapi penzumot? Szánj időt arra, hogy 'kikapcsold' agyadat. A testmozgás, a fizikai megterhelés eltereli gondolataidat munkahelyi dolgaidról. Az egészséges fáradtság előnye, hogy éjjel nem forgolódsz álmatlanul az ágyadban, csak kidőlsz, és nem gondolkodsz majd azon, hogy másnap mi vár rád az irodában.

Ne vidd haza a munkát!

Törekedj arra, hogy munkaidőd lejárta után ne maradj bent az irodában, és a rendszeres túlórázásról is szokj le! Ha munkaidőd kötetlen, vagy nem tudod letenni a ceruzát és félbehagyni azt, amin épp dolgozol, igyekezz minél hamarabb befejezni. Ne vidd haza a munkát, annál már az is jobb, ha az irodában elintézed halaszthatatlan teendőidet, így otthon már nem kell a benti dolgokon gondolkodnod.

Kérj segítséget!

Ha nem tudsz leállni, még otthon is pörögsz, fordulj olyanokhoz, akik segíthetnek! Először keresd fel családodat, barátaidat, és mondd el nekik, mi  a helyzet. Kérj tanácsot tőlük: hagyd, hogy programokat szervezzenek neked, menj el velük kirándulni, vacsorázni, szórakozni. Ne húzd ki magad mindenből, arra hivatkozva, hogy sok a  dolgod. Ha szabadidőben nem is gondolsz munkádra, elintéznivalóidra, ne legyen lelkiismeretfurdalásod! Töltődj fel, kapcsolódj ki, így az irodában is hatékonyabban tudsz teljesíteni! Ha barátaid, ismerőseid ösztönzése nem elég, fordulj szakemberhez, aki feltárja az okokat - miért nem tudsz leállni - és segít leküzdeni a 'függőséget'.