2008. március. 04. 10:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 04. 10:40 Karrier

400 milliárd forint a Munkaerőpiaci Alapnak: mire megy el?

A Munkaerőpiaci Alap múlt évben az előirányzat szerint 348 milliárd forintot használhatott fel, idén pedig már 394 milliárd forint a terv.

Az alap 1996-ban még 100 milliárd forint alatti összeggel gazdálkodott, 2002-ben lépte át a 200 milliárd forintot. Az alap fenntartását gyakorlatilag a bruttó bérek után a munkáltatók és a munkavállalók által fizetett 3 illetve 1,5 százalékos szolidaritási járulék fedezi. Ezekből a járulékokból az idén 212 illetve 97 milliárd forint bevétel várható. Jelentős bevételi forrás még a bruttó bérek után a munkáltatók által teljesített 1,5 százalékos szakképzési járulék. Ezt azoknak a munkáltatóknak kell fizetniük, akik maguk nem vesznek részt a gyakorlati szakképzésben. Az alap az idén ebből a befizetésből 37,8 milliárd forintra számít. A rehabilitációs járulék befizetési összege 14,2 milliárd forint.

Az alap minden évben a legtöbb pénzt az álláskeresők járadékára használja fel. Erre a kiadási tételre az idén 105,2 milliárd forintot terveztek. A második legnagyobb tételt ugyancsak szokásosan az aktív munkaerőpiaci eszközök, a foglalkoztatási, képzési programok finanszírozása jelenti, ennek összege az idén a tervek szerint 55,8 milliárd forint.

Az alap 53 milliárd forintot ad át a költségvetésnek a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását segítve, 66,3 milliárd forintot ad egyéb célra: ez főként a szociális segélyezés, a közcélú munka finanszírozását jelenti.

A szakképzési, felnőttképzési feladatokra előirányzott keret 33 milliárd forint. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat fenntartására, fejlesztésére 25 milliárd forint fordítható. Idén 22,9 milliárd forinttal járul hozzá az alap a munkaerőpiaci szolgáltatás fejlesztését, a foglalkoztatás ösztönzését szolgáló európai uniós programok társfinanszírozásához.

A múlt évben az álláskeresők járadékára, segélyezésére 101,8 milliárd forintot terveztek. Az aktív programokra, a képzésre, közhasznú munkára, bér- és járuléktámogatásra és más foglalkoztatást elősegítő programokra az egész évre 48,3 milliárd forintot, míg szakképzési, felnőttképzési célokra 25,7 milliárd forintot. Rehabilitációs célra 56,3 milliárd forint jutott. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat 21,5 milliárd forintos éves kerettel gazdálkodhatott. Az Európai Unió által támogatott programokhoz 9,7 milliárd forintos önrészt tervezett éves szinten az alap.