Öt tipp, hogyan alkudj ki álomfizetést
Amikor a sokadik állásinterjú-körön vagy túl, és már csak néhányan versenyeztek a megpályázott pozícióért, biztos lehetsz benne, hogy potenciális jelöltként a cég számol veled. Mielőtt sor kerül a bértárgyalásra, gondold át, mivel rukkolsz majd elő, hogyan juthatsz kedvező egyezségre leendő főnököddel! Ötletek.
Gondold át, mennyit ér a munkád!
Ne aprózd el tudásodat! © Fazekas István |
Figyelj arra, hogy ne bocsátkozz kisszerű alkudozásba! Ha öt-tízezer forinttal kevesebbet kínálnak, ne utasítsd el rögtön! Próbáld az egyéb juttatásokra (étkezési utalvány, egészségpénztári befizetés, ajándékutalvány stb.) terelni a szót, amelyekre a fizetéseden kívül számot tartasz.
Tájékozódj, mielőtt béredről tárgyalsz!
Ne csak annak nézz utána, hogy más cégeknél mennyit fizetnek az alkalmazottaknak, akik hasonló pozícióban dolgoznak, azt is derítsd ki, hogy nagyságrendileg mennyit keres(het)nek kollégáid. Valószínűleg nem fogod megtudni a pontos összeget – egyes cégek megtiltják, hogy alkalmazottaik elmondják egymásnak, mennyit tesznek zsebre hó végén –, de arra ügyelj, nehogy jóval kevesebbért szegődj el, mint amennyit eredetileg fizetnének. Ha előzetesen semmit nem sikerült megtudnod kollégáid bérezéséről, az a legegyszerűbb, ha megkérdezed, mennyit ajánlanak, és igényedet ehhez igazítod.
Válaszd a legelőnyösebb ajánlatot!
Ha több állásajánlat közül választhatsz, ám nincs kétséged afelől, hogy melyik vállalatnál akarsz dolgozni, ne pazarold az idődet arra, hogy a másik cégnél végigülöd a bértárgyalást! Ennek – és bizonytalanságodnak – híre ugyanis eljuthat a kiszemelt vállalathoz, amelyiknél szívesen elköteleznéd magad. Ha a két cég ráadásul egymással konkurál, biztos, hogy te kerülsz kellemetlen helyzetbe. Csak akkor tarts egyszerre több vasat a tűzben – és menj el több bértárgyalásra is –, ha tudod, hogy az ajánlatok közül úgyis az anyagilag kedvezőbbet választod majd.
Úgy érzed, pár nap nem elég ahhoz, hogy átgondold, elvállalod-e a felkínált állást? Hívd fel leendő munkaadódat, és kérj tőle egy kicsivel több gondolkodási időt! (Ez csak abban az esetben működik, ha a vállalat téged akar, és mindent megtesz azért, hogy el is kötelezd magad.)
Ne csak a pénzre koncentrálj!