A tíz legveszélyesebb szakma
A világ minden tájáról naponta érkeznek a hírek, hogy beomlott egy bánya, leszakadt az állvány valamelyik építkezésen, lezuhant egy vadászgép, kisiklott egy tehervonat. Hogyan alakult a halálos munkahelyi balesetek száma itthon és Amerikában?
Minden munkának megvannak a veszélyei, legyen szó irodai papírtologatásról vagy versenysportról; ám a fokozottan kockázatos szakmák képviselőit az átlagosnál gyakrabban éri munkahelyi baleset.
© sxc.hu |
Amerikában ezek a mutatók kedvezőbbek. Az amerikai munkaügyi hivatal 2006-os adatai szerint 100 ezer dolgozó közül négy szenved halálos balesetet munkahelyén; 2006-ban összesen 5703 munkabaleset történt a tengerentúlon.
Magyarországon az ipari tevékenységeket űzőket éri leggyakrabban baleset: fokozott veszélynek vannak kitéve az építőiparban dolgozók, valamint azok, akik fémfeldolgozással keresik kenyerüket. A mezőgazdasági munkákat végzőket is az átlagosnál gyakrabban éri baleset, ahogy a kereskedelemmel, szállítással foglalkozókat is.
A legveszélyesebb munkák Amerikában:
- Halászat, halfeldolgozás. Éves átlagkereset: 19 ezer dollár (körülbelül 3 millió 360 ezer forint. 1 dollár=176,1 forint)
- Repülés (pilóta, repülőmérnök), éves átlagkereset: 129 250 dollár
- Fakitermelés, éves átlagkereset: 22 320 dollár
- Acél- és vasipari munka, éves átlagkereset: 39 100 dollár
- Hulladékgyűjtés, éves átlagkereset: 23 ezer dollár
- Munka a ranchon (farmer), éves átlagkereset: 15 ezer dollár
- Villanyszerelés, éves átlagkereset: 45 300 dollár
- Tetőfedés, éves átlagkereset: 28 474 dollár
- Teherszállítás, teherfuvarozás, éves átlagkereset: 30 900 dollár
- Mezőgazdasági munkák, éves átlagkereset: 24 100 dollár