Állati szakmák: ki jár jól?
Kutyakozmetika? Rehabilitációs központ? Online áruház, ahonnan megrendelhető a legdivatosabb ebruha-kollekció? Amerikában hagyománya van a házi kedvencek kényeztetésének, nálunk viszont még arra is ferde szemmel néznek, aki új fazont nyírat az uszkárjának. Fiatalok beszélnek szakmájukról és szenvedélyükről: a kutyáról.
„Nem a szupergazdagok kiváltsága, hogy kutyájukat rehabilitációs kezelésre hozzák egy-egy műtét után. A lelkiismeretes kutyatulajdonosok mindent megtesznek kedvencükért” - vág bele mondókájába Nagy Lilla, az első hazai kutyarehabilitációs központ vezetője, rögtön az elején eloszlatva a tévhitet, miszerint a terápiás utókezelést csak azok engedhetik meg maguknak - beteg ebüknek -, akiknek van mit a tejbe aprítaniuk.
Mágnesterápia. Két láb befér. © hidroterapia.hu |
A hidroterápiának, mágnes- és fényterápiának, valamint a gyógymasszázsnak köszönhetően hamarabb - és esetleges szövődmények (mozgásszervi zavarok, legrosszabb esetben bénulás) nélkül - helyrejönnek a beteg kutyák. Persze olyan is előfordul, hogy a gazda azért viszi hidroterápiás kezelésre kedvencét, mert kevés az ideje, és így gyorsabban, hatékonyabban megfuttathatja.
Kutya a kádban. Kis test, nagy csapások. © hidroterapia.hu |
Az EU tagállamaiban, többek között Ausztriában és Finnországban is működik rehabilitációs központ kutyák és macskák számára. Európában teljesen másképp állnak ehhez az emberek, természetes nekik, hogy műtét után rehabilitáció vár kedvencükre. Az általános hazai vélekedés szerint a kutya műtét után magától helyrejön, ezért gyakran előfordul, hogy mire porckorongsérvvel vagy gerincpanaszokkal megoperálják, már késő, lebénul, esetleg nem is épül föl - számol be tapasztalatairól Nagy Lilla. Az emberek negatív hozzáállásában az is szerepet játszhat, hogy sokan még mindig szkeptikusan vélekednek a természetgyógyászatról. A mágnesterápiára sokan azt mondják, hókuszpókusz, összemossák a természetgyógyász gyógymódokkal, míg a hidroterápia kézzelfoghatóbb, elhiszik, hogy működik - meséli a szakember.
Rehabilitáció |
A kezelések ára 2500-3000 forint, attól függően, hogy egyszeri alkalomról van-e szó. |
Megéri ezzel foglalkozni? - vetődik fel a kérdés. „Én megélek belőle, de egyelőre még ott tartok, hogy nem tudok fölvenni magam mellé senkit. Bízom benne, hogy néhány év múlva már másképp lesz - reménykedik a szakember.
„Amerikában nagy divatja és kultúrája van a kutyakozmetikának. Nem ritka, hogy berendeznek egy mikrobuszt, amiben minden szükséges holmi megvan, a hideg- melegvizes fürdetőtől kezdve a nyíróasztalig, a mozgó szalon pedig megrendelésre házhoz megy” - meséli Fábián Mónika, aki 1996-ban szerzett OKJ-s bizonyítványt. „Az első találkozás meghatározó volt, akkor döntöttem el, hogy kutyakozmetikával akarok foglalkozni. Volt egy uszkárunk, kiállításokra is vittük. Előtte kozmetikus vette kezelésbe. Rájöttem, mennyi tudás, tapasztalat kell ahhoz, hogy szép és esztétikus látványt nyújtson a kutya nyírás után.”
Mi a szép? Kistestű kutyáknál is fontos a nyírás © sxc.hu |
Itthon nincsenek továbbképzések, sőt, az első tankönyv is csak nemrég jelent meg - mondja Mónika, aki kutyakiállításokon, külföldi szakkönyvekből és az internetet böngészve fejleszti tudását.
Hogyan zajlik az alapképzés? A kutyakozmetikus-jelöltek modellkutyát visznek a tanfolyamra, azon gyakorolják, hogyan kell bontani, nyírni az állat szőrét, levágni a karmait, megtisztítani a fülét, eltávolítani belőle a kullancsot. (A kisállatkozmetikák némelyikében nemcsak kutyák és macskák nyírását vállalják, kistestű házikedvenceken is segítenek: görényt fürdetnek, kezelésbe veszik a hosszú szőrű tengerimalacot is.) Egy tapasztalt kozmetikus keze alatt - néhány év során - el lehet lesni a szakma csínját-bínját.
Sokan lenézik a kutyakozmetikusokat, mert azt hiszik, idétlen dolog kicsinosítani, illatosítani a kutyát - vélekedik János, aki nem szégyelli bevallani, hogy kéthetente viszi kozmetikushoz spánieljét. Véleménye szerint ennyit megérdemel kedvence, hiszen a sok rohangálástól összetapad a szőre, a fürdetést pedig rosszul tűri az eb, ezért jobb, ha szakember veszi kezelésbe.
„Az az ideális, ha hat-nyolc hetente viszi a gazda kozmetikushoz kedvencét. De mindent azért én sem vállalok el. Egyszer egy belga juhász (nagy testű, hosszú szőrű eb) bundáját kellett volna kézzel, ollóval háromcentisre nyírnom. Nem tudtam volna szépen, fazonra vágni, ezért mondtam, hogy vigyék máshoz” - számol be egy kirívó esetről Fábián Mónika. Az is előfordul, hogy a gazdák teljesen lepusztult állapotban viszik macskájukat a kozmetikushoz, amikor már a szakember sem tud segíteni. Ha nem lehet kibontani az állat összecsomósodott bundáját, irány az állatorvos, aki elaltatja a macskát, utána pedig le kell borotválni a szőrét. Ezek azonban kirívó esetek, a kisállat-tulajdonosok többsége odafigyel kedvencére, és szívesen költ rá.
Mindent a kutyáért? | |
|