Kockázat és lebukás: a feketézőkre rájár a rúd?
A közhiedelemmel ellentétben a fekete munkások döntő többsége magyar állampolgár. De hogyan működik az ellenőrzés? Mi a dolga a munkaügyi felügyelőknek? Hogyan fülelik le a fekete munkásokat? Intézkedések és szankciók, hiányosságok az alkalmi munkavállalói könyv körül, nem létező munkaszerződés. Ki fizet a végén: a munkavállaló vagy a munkaadó? Munkaügyi felügyelőket kísértünk.
„Leállt a meló, ellenőrzés van. Egy ukránt elkaptak a munkaügyesek” - hallatszik a sártenger közepén összeverődött munkások közül. A nadrágzsebből rögvest előkerülnek a mobiltelefonok, izgatott morajlás fut át az emberek között: esemény van. A hőmérséklet reggel kilenc órakor még mindig nulla fok alatt van, csontig hatoló szél fúj. Az M0-ás egyik, Újpesthez közeli leágazásánál több ezer hektáron gőzerővel folyik egy szolgáltató-komplexum felhúzása. Ide érkezett a nyolc-tíz munkaügyi felügyelőből, munkabiztonsági szakemberekből és a közel húsz rendőrből álló konvoj, amelyet a Határőrség munkatársainak autója zárt. Ekkora sereggel szinte lehetetlen észrevétlenül megközelíteni az építési területet, így a rajtaütésszerű érkezés - úgy tűnik - elmaradt.
Kérdések zápora. Akcióban a munkaügyi felügyelők © Stiller Ákos |
„Előfordult, hogy az érkezésünk után szétfutottak az építkezésen dolgozók, ami egyértelművé tette a helyzetet: feketén foglalkoztatták őket. Az is gyakori, hogy a felügyelők felbukkanásakor a munkások mindent eldobnak a kezükből, fölkapnak egy kávésbögrét, nekilátnak az evésnek, vagy egyszerűen pihennek” - meséli egy neve elhallgatását kérő munkafelügyelő. Az óvatosság érthető, az ellenőrzések alkalmával ugyanis nemcsak a szerződéses munkaviszony fennállását vizsgálják, hanem egyebek közt a megfelelő munkakörülmények megvalósulását: betartják-e a pihenőidőt a munkások, kiadja-e a szabadságot a munkáltató, kifizeti-e a túlórapénzt. A munkavédelmi előírások betartását - munkaruha, védőfelszerelés, biztonságos munkaterület kialakítása stb. - a munkaügyi felügyelőkkel együttműködő munkavédelmis szakemberek végzik.
Törvényes munka. Ingoványos terep © Stiller Ákos |
Ahol szabálytalanságot találnak, oda indokolt esetben újra és újra kimennek a felügyelők. Volt olyan budai építkezés, ahol egymás után hétszer jelentünk meg, és minden egyes látogatás alkalmával csökkent a feketén foglalkoztatottak száma - meséli Gerőfi László, amikor szóba kerül az ellenőrzések hatékonysága. „Ha több alkalommal szankcionáljuk a munkáltatót, előbb-utóbb eljut odáig, hogy gazdaságtalan lesz számára a bírságolás” - magyarázza a szakember. A bírság összegének kiszabásakor többek között az is szempont, hogy a munkáltató ismételten követ-e el egy jogsértést. Hogy a munkáltató pótolta-e a hiányosságákat, amelyekre az ellenőrzés során fény derült, az utóellenőrzésekkor kiderül.
Szabálytalanságok számokban |
Közel negyvenezer munkáltató közül - akiket az OMMF a 2007. január 1-től szeptember 30-ig terjedő időszakban vizsgált - 30 387-nél találtak szabálytalanságot. Ugyanez az adat a munkavállalók között 373 870 az 558 675 ellenőrzött munkavállalóból. |
A társhatóságokkal való együttműködés gyümölcsöző: a rendőri jelenlét amellett, hogy védelmet biztosít a munkaügyi felügyelőknek az inzultusok esetére, csökkenti annak valószínűségét, hogy a munkavállalók kijátsszák az ellenőröket. Az érvényes munkaszerződés vagy alkalmi munkavállalói könyv nélkül foglalkoztatottak ugyanis legtöbbször azzal magyarázzák a hiányosságot, hogy papírjaik „a kocsiban” vannak. Ilyenkor rendőri segítséggel megkereshetik a hiányzó dokumentumokat. A kísérettel kiküszöbölhető, hogy a feketén dolgozók kapkodva, utólag töltsék ki a munakvállalói könyvüket.
Szakszerű útbaigazítás © Stiller Ákos |
Ellenőrzés szempontjából az építőipar a kényesebb területek közé tartozik, általában itt a legmagasabb a feketén foglalkoztatottak száma, mert a munkafolyamatok bizonyos szakaszaiban (földmunkák, betonozás stb.) alacsony végzettségű munkavállalókra van szükség. Nagyobb számban fordulnak elő feketemunkások a takarítók között, a vagyonvédelem területén, a feldolgozóiparban, ahol a gépsorokon betanított munkások dolgoznak (őket az ország különböző pontjain toborozzák, és kisbusszal szállítják a foglalkoztatás helyszínére), valamint a logisztikai központokban. A fekete munkások döntő többsége magyar állampolgár, oszlatja el Gerőfi László a tévhitet, miszerint főként illegális bevándorlókat vagy külföldi szakmunkásokat lehet fekete munkán érni. Az ellenőrzések minden területre kiterjednek, a kereskedelemre, a vendéglátóiparra és a mezőgazdaságra is, bár ez utóbbi kevésbé jellemző a közép-magyarországi régióra. A munkaügyi felügyelők az állami beruházásokat sem kerülik el: például az autópálya-építkezéseknél vagy a 4-es metró építésénél rendszeresen vizsgálják a munkáltatókat és a dolgozókat.
Nagy beruházás. Verejtékkel épül © Stiller Ákos |
"Azokat a foglalkoztatási ágakat, ahol magasabb a kirívó jogsértések száma, fokozottabban figyeljük. Előfordul, hogy mi választjuk ki az ellenőrzés alá vont munkaterületeket, de ezek lakossági bejelentés (panaszbejelentés, közérdekű bejelentés) útján is fölkerülhetnek a listánkra" - világít rá a célpontok kiválasztásának módjára Gerőfi László. Ha valakit fekete foglalkoztatáson érnek, számíthat a munkaügyi vizsgálatot követő adóhatósági ellenőrzésre is. Ilyenkor az APEH megvizsgálja, hogy a munkáltató teljesíti-e járulékfizetési kötelezettségét a munkavállalókat illetően.
Csillagszóró hadművelet |
November 22-től január 2-ig a Csillagszóró elnevezésű akció keretében közel 40 ezer ellenőrzésre kerül sor. Az OMMF szakemberei mellett az akcióban részt vesznek a Vám- és Pénzügyőrség, az APEH, az ÁNTSZ, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, a Határőrség és a Rendőrség munkatársai is. |
Az ellenőrzés a legtöbb esetben eléri a célját, az esetleges jogsértés megszüntetése, orvoslása a munkáltató jól felfogott érdeke. Mivel a munkaügyi ellenőrzések eredményei s a szabálytalanságot elkövető munkáltatók névsora is nyilvános, a hiányosságokat a cégek többsége igyekszik azonnal pótolni, a presztízsvezsteségen kívül ugyanis ezek súlyos (anyagi) károkat okozhatnak nekik.