2007. július. 24. 13:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 24. 11:52 Karrier

Németország megkönnyítené a magyarok munkavállalását

Az új uniós tagállamokból, köztük a Magyarországról érkező dolgozók németországi munkavállalásának megkönnyítését fontolgatja a német kormány.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az érvényben lévő német korlátozások tervezettnél korábbi feloldásának lehetőségére Gerd Andres, a munkaügyi minisztérium államtitkára utalt. Andres szerint elképzelhető, hogy az egyebek között Magyarországgal szemben is érvényben lévő korlátozásokat már 2009 előtt hatályon kívül helyezik. Indoklásul a szakemberhiányra utalt.

Németország a 2004. májusi uniós bővítéskor hét év átmeneti időszakot kért és kapott munkapiacának védelmére. Az átmeneti időszakon belül kétszeri felülvizsgálat lehetséges, és a korlátozások legkésőbb 2011-ig lehetnek érvényben. Az előző, szociáldemokrata-zöld kormány úgy döntött, hogy a korlátozásokat legalább 2009. április 30-ig érvényben tartja.

Mára a korábbi EU-tizenötök között kisebbségbe kerültek azok az országok, amelyek fenntartják a korlátozásokat az újonnan csatlakozott államok, köztük Magyarország munkavállalóival szemben. Köztük van egyebek között Németország és Ausztria is.

Korábban Michael Glos gazdasági miniszter is már indítványozta az eddigi korlátozások enyhítését, és ugyancsak a szakemberhiányra hivatkozott. Glos szerint mielőbb meg kell teremteni azokat a feltételéket, amelyek biztosítják a szakemberek szabad munkavállalását az új tagállamokból.

A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) már korábban óvta a kormányt attól, hogy elzárja a hazai munkapiacot a közép- és kelet-európai munkavállalók elől. A DIHK szerint Németország ezzel rontja esélyeit Közép- és Kelet-Európa piacain, s az érintett államoknak joguk van arra, hogy szintén korlátozó módon járjanak el.

A szociáldemokrata Andres most egyértelműen megerősítette a Glos által korábban mondottakat. Megfigyelők szerint mindez utal arra is, hogy a német kormánykoalíció pártjai, a konzervatív CDU/CSU és az SPD között egyre nagyobb a konszenzus a korlátozások feloldásával kapcsolatban. A konzervatívokkal szemben ugyanis a szociáldemokraták az elmúlt időszakban a német munkapiac védelmére hivatkozva még ellenezték az enyhítést.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.