Kollégiumokba száműzik a kínai egyetemistákat
Ezentúl tilos lesz a lakásbérlés a kínai egyetemistáknak, minden diáknak a négy-nyolc férőhelyes kollégiumi szobákon kell osztoznia a tanulmányok ideje alatt.
URLguru |
A minisztérium a kollégiumok személyzetének megerősítésére kérte az egyetemeket annak érdekében, hogy gondoskodni tudjanak a diákok biztonságáról, és az egymás közötti kapcsolattartás elősegítéséről. A közlemény még arra is kitért, hogy a csoporttársak egy szobába kerüljenek, hogy a tanároknak könnyebb legyen megfigyelni a diákok tanórán kívüli életvitelét.
A diákok egy része zúgolódik az intézkedés miatt, szerintük ugyanis a szabad választás jogát vették el tőlük. A kínai kormány két évvel ezelőtt enyhített a diákok szállásával kapcsolatos szabályokon, lehetővé téve, hogy az egyetemen kívül bérelhessenek lakást.
A Pekingi Egyetem egyik diákja arra panaszkodott, hogy hét közben esténként féltizenkettőkor van villanyoltás, és így nem tudnak eleget tanulni a vizsgák előtt.
Sokan azonban nem a tanulás miatt, hanem magánéleti okokból bérelnek lakást, különösen azok, akik párjukkal élnek együtt. "A szobatársnőm még egyszer sem aludt a kollégiumban, mert a barátjával él egy bérelt lakásban. Mi pedig nem jelentettük a tanárainknak, mert mindannyian felnőttek vagyunk" - mondta egy pekingi diák.
Mások szeretik a kollégium kényelmét és a jó társaságot, de mindannyian egyetértettek abban, hogy a szabad választás jogát meg kellene hagyni a diákoknak.
Az egyetemisták szerint nehéz lesz az új szabály betartatása, amely legfőképpen a középosztálybeli diákokat érinti. A kollégiumi elhelyezés évente 500 és 1200 jüan (12-28 ezer forint) között mozog, míg egy pekingi albérlet havonta 1500 jüanba (36 ezer forintba) kerül.