2007. június. 12. 16:10 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 12. 15:47 Karrier

A diszkrimináció már a telefonos álláskeresésnél is állandósult

Már a telefonos álláskeresésnél is megmutatkozik a munkaerő-piac szegregáltsága és a roma származás hátránya – derül ki a Tárki egy 2006-os, őszi felméréséből, amelyben apróhirdetésekre jelentkező roma és nem roma tesztelők vettek részt.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

2006-ban száz apróhirdetést hívtak fel tesztelők, s jelentkeztek a meghirdetett eladó, felszolgáló, telemarketinges, takarító, futár állásokra. Minden hirdetést azonos arányban hívtak fel (pár perces eltéréssel) férfi és női, illetve roma és nem roma nevű tesztelők - olvasható a Tárki közleményében.

A roma férfiak esetében 30, míg a nem roma férfiak esetében 20 százalékos volt az elutasítás aránya, továbbá a roma nők 10 a nem roma nők 6 százalékát nem hívták be személyes beszélgetésre.

A férfiak és a roma származásúak elutasításának nagyobb esélye azt jelzi, hogy ezen a részmunkaerő-piacon – ha a munkavállalás teljes folyamatát végig követnénk - erős lehet a nemi és etnikai diszkrimináció.

A nem és a származás hatása össze is adódik. Az elutasítás esélye a roma férfiak esetében a nem roma nők tizenötszöröse.

Ha valaki apróhirdetésre jelentkezik, csak a legelső fázisa az állás megszerzésének. A munkaadó megbízottja előszűrést végez, rutin feladatot lát el, nem áldoz sok időt a tárgyalásra. Ugyanakkor a munkavállaló sem áldoz sok pénzt vagy időt a keresésre, továbbá a személyesség hiánya miatt sem kockáztat sokat. Mégis már az álláskeresésnek ebben az alacsony kockázatú fázisában megjelenik a munkaerő-piac szegregáltsága és a roma származás hátránya.


hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.