A mesteri tárgyalás tízparancsolata
Amikor a gazdasági helyzet kedvező, az álláskeresők többsége úgy véli, ostobaság lenne, ha egyezkedés, alkudozás nélkül vállalna el egy munkát. Amint ennek ellenkezője érvényesül, a helyzet gyökeresen megváltozik: sokan bepánikolnak, és rögtön rábólintanak az első ajánlatra, nem kockáztatják meg, hogy elveszítsék a kiszemelt állást. Alkudozni, tárgyalni - ésszerű keretek között - viszont ilyenkor is érdemes! Ötletek.
A piaci helyzettől függetlenül a felkínált álláslehetőség általában nem azért kerül veszélybe, mert a leendő alkalmazott túl sokat – magas fizetést, extra juttatásokat, kedvezményeket – követel, sokkal inkább azért, mert kérését nem megfelelő formában adja elő. A tárgyalás művészet, ezért nem árt, ha elsajátítod az alapjait!
Légy résen!
Ahhoz, hogy megfelelő feltételeket alkudhass ki magadnak – és jó tárgyalási pozícióból indulhass – légy tisztában piaci értékeddel és jövendőbeli munkaadód elvárásaival. A jól tájékozottsághoz nem kell más, mint néhány órányi barangolás a neten: az összes föllelhető internetes oldalról, könyvből, újságból csipegesd föl az információkat leendő munkahelyedről és főnöködről. Ez az alapja annak, hogy felkészülhess egy, a számodra gyümölcsöző tárgyalásra.
A tárgyalás menetét te irányítod!
A legfontosabb, hogy felismerd: minden tárgyalás más és más, nincs előre meghatározott irány, nincsenek jól bevált sémák, amelyeket minden esetben követned kell. Ahhoz, hogy hatékonyan érvényesítsd akaratodat, és kiharcold magadnak a legkedvezőbb feltételeket, alkalmazkodnod kell a cég profiljához (és a meghirdetett poszt követelményeihez). Az sem utolsó szempont, hogy megértesd magad az interjúztatóval – leendő főnököddel - , mert a felvételi procedúra után, ha megkapod az állást, nap mint nap együtt kell majd dolgoznod vele. Mindenáron meg akarod szerezni a megpályázott állást? A vállalatnak sem érdeke, hogy azt a jelentkezőt válassza, aki a legkevesebbet kéri (a legkevesebbel beéri), így ésszerű kereteken belül alkudozhatsz – ha úgy érzed, képességeid és tudásod révén alkalmas vagy arra, hogy betöltsd a meghirdetett posztot.
Tisztázd magadban igényeidet!URLguru
Állíts fel egy koncepciót: milyen fizetést és extra juttatásokat – céges telefon, cégautó, étkezési utalvány, éves bérlet, stb. – vársz, és igényeidből mennyit engedsz, ha alkudozásra kerül sor. Egy újonnan alakult cég sokszor alacsonyabb fizetést kínál, mint a nagy multik, de cserébe más előnyökkel kecsegtet: előfordul, hogy céges részvényeket is vásárolhatsz vagy – megegyezés szerint – rugalmas munkaidőben dolgozhatsz.
Várd ki az alkalmas pillanatot!
Ahhoz, hogy alkupozícióba kerülj, mérd föl a helyzetet: ismerd fel, hogy mikor érdemes hangsúlyozni érdemeidet, eredményeidet, szakmai sikereidet, és mikor jön el a pillanat, amikor jobb visszavonulni, és rövid tőmondatokban válaszolni az interjúztató kérdéseire. Arra ügyelj, hogy ne zengj dicshimnuszt magadról, és ne akard mindenáron „ráerőszakolni magad ” leendő főnöködre!
Ne hazudj, inkább erősségeidet hangsúlyozd!
Soha ne hazudj azért, hogy jobb színben tüntesd föl magad az interjúztató előtt! Ne mondd, hogy két idegen nyelven beszélsz, ha éppen csak pár szót értesz, és ne csúsztass, ha szakmai tapasztalataidra - például nem létező szakmai gyakorlatodra - terelődik a szó. Az állásinterjún még megúszhatod a leleplezést, előbb-utóbb azonban kiderül, hogy hazudtál, és akkor nemcsak a cégtől repülhetsz, de szakmai berkekben is elterjed a rossz híred.
Mindezek ellenére előfordulhat, hogy a teljes őszinteség sem célravezető! Hogyha bevallod, hogy zöldfülű vagy, és semmilyen szakmai tapasztalatod nincs, az esélyed is elszáll, hogy megkapd az állást. Éppen ezért, ha teheted, ne hiányosságaidat hangsúlyozd, inkább tereld a szót végzettségedre, elméleti tudásodra, vagy képességeidre!
Egyenesen előre!
A legfontosabb alapelv, amelyet a munkatárgyaláson érdemes szem előtt tartani: a becsületesség. A vállalatoknak is érdeke, hogy szakképzett munkaerőre tegyenek szert, és pontosan tisztában legyenek alkalmazottaik piaci értékével. Ha az állásinterjún leendő főnököd rákérdez, hogy elégedett vagy-e a kialkudott feltételekkel, őszintén válaszolj, akkor is, ha azok messze elmaradnak várakozásaidtól.
Ne csak a győzelem lebegjen a szemed előtt!
Az állláskeresők szeme előtt gyakran csak az a cél lebeg lebeg, hogy mindenáron „legyőzzék” az interjúztatót, és elnyerjék az állást. Ez viszont nem jó stratégia, mert ha mégsem lesz tiéd a poszt, csak te veszíthetsz! Akárhogy alakul a tárgyalás kimenetele, fontos, hogy az interjúztató - leendő főnököd - érezze, hogy ő többet veszíthet azzal, ha nem lépsz a cég kötelékébe, mint te! Légy higgadt, következetes és profi: ügyelj arra, hogy egyenrangú félként tekintsen rád tárgyalópartnered!
Harcolj ki előnyös alkupozíciót!
Az állásinterjúkon is tetten érhető az alapigazság: minél többet árulsz el magadról, annál kevésbé érdeklődik majd irántad - a potenciális munkavállaló iránt - a cégvezető. Válaszolj a kérdésekre, de hagyd, hogy az interjúztató irányítsa a beszélgetést (aki minden bizonnyal azonnal fölméri, hogy mire számíthat tőled, amint belépsz a helyiségbe). Éppen ezért ne hagyd, hogy érzelmeid vezessenek: uralkodj gesztusaidon, válogasd meg szavaidat, mert egy idegességtől remegő, bizonytalankodó munkavállaló látványa - aki akaratlanul is többet árul el magáról és szakmai felkészültségéről - arra késztetheti a cégvezetőt, hogy jóval kedvezőtlenebb alkupozícióba kényszerítsen!
Légy kreatív!
Ha választékosan fogalmazol, eredeti ötleteid vannak, és nem az elcsépelt frázisokat puffogtatod, amikor az interjúztató jövőbeni céljaidról kérdez, „növelheted” piaci értékedet: leendő főnököd megbizonyosodhat róla, hogy rátermett, hozzáértő alkalmazottal bővül a csapata, így nem kell attól tartanod, hogy a béralku során kedvezőtlen helyzetbe kerülsz - a vállalatvezető nem fogja rögtön elutasítani bérigényedet, ha látja, hogy beváltod majd a hozzád fűzött reményeket.
A munkaviszony kétoldalú kapcsolat!
A sikeres állásinterjút követő bértárgyalás - szerencsés esetben már a felvételi beszélgetés - új munkád első állomása. Ahhoz, hogy munkaadóddal gyümölcsöző legyen az együttműködés, már az elején törekedned kell arra, hogy világos legyen: hajlandó vagy a kompromisszumokra, és a munkád során felmerülő problémákat békés úton rendezed. A jó tárgyalókészség mellett megfelelő kommunikációs képességedet és szociális érzékenységedet se titkold el!