Elfogadták az országos bérajánlást: 5,5-8 százalék
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) 5,5-8 százalékos országos bruttó bérajánlást fogadott el a versenyszféra számára. Az ajánlást az ágazati- és vállalati bértárgyalásokhoz, megállapodásokhoz adja meg az OÉT.
A korábbi években általában már a tárgyév előtti esztendő végén rendelkezésre állt az ajánlás, a múlt évben a szigorúbb gazdasági körülmények miatt viszont nehezebben vállaltak kompromisszumot a szakszervezetek, és a munkáltatói érdekképviseletek. A tárgyalást a múlt év októberében kezdték. Ekkor a szakszervezetek még 15 százalék körüli országos bérajánlást kívántak elérni, mert számításaik szerint ez jelentette volna a reálbér néhány százalékos javulását.
A munkáltatói oldal viszont a nehezebb gazdasági körülményekre hivatkozva nem tartotta lehetségesnek a 3,5-6 százaléknál magasabb bérajánlást. A tárgyalások elején hosszú ideig a munkáltatói oldal azt is vitatta, hogy teljesíthető-e az idén több ágazatban a szakképzettek bérminimum tétele. A tárgyalások elején a kormányzati oldal 6-6,5 százalékos bérajánlásra tett javaslatot.
Néhány hete a szakszervezetek már 8-11 százalékra mérsékelték igényüket, a munkáltatói oldal pedig már elfogadta volna a 4-7 százalékot. A kormányzati oldal akkor azt javasolta, hogy lehetőleg az 5,5-9 százalékos sávban állapodjanak meg.
A keddi tárgyaláson a szakszervezetek a megállapodás részévé kívánták tenni azt is, hogy az OÉT tegyen ajánlást a közszféra jelenleg folyó bértárgyalásához. Ebben javasolnák a közszféra szakszervezetei által létrehozott sztrájkbizottság és a kormány között jelenleg is tartó tárgyalásoknak, hogy a közszférában is érjék el legalább a versenyszférának ajánlott béremelés alsó, 5,5 százalékos mértékét.
A kormányzati oldal a javaslat tartalmi részével lényegében egyetértett, mert a közszféra szakszervezeteivel folytatott tárgyaláson is ilyen mértékről kívánnak megegyezni. jelenleg keresik ennek finanszírozási módját. A javaslat formai részével viszont a kormányzati oldal nem értett egyet. A kormányzati oldal képviselője hangsúlyozta: eddig sem volt gyakorlat, hogy az OÉT ajánlást tegyen egy másik független fórumnak, ahol a közszféra béremeléséről van szó.
A közszférának szóló ajánlást az OÉT munkáltatói oldala sem támogatta egyértelműen. Sőt az egyik munkáltatói érdekképviselet, a VOSZ még vétót is kilátásba helyezett arra az esetre, ha a közszférának szóló ajánlás is bekerül a keddi megállapodásba.
A szakszervezeti oldalon a Liga Szakszervezetek képviselője is vétót helyezett kilátásba arra az esetre, ha az OÉT nem próbálja meg elősegíteni a közszféra bérmegállapodását.
Végül olyan kompromisszumos szövegváltozatot sikerült elfogadni, amely alapján a munkáltatói és szakszervezeti oldalról sem vétózták meg az 5,5-8 százalékos, versenyszférának szóló bérajánlást.
A kompromisszumos szövegváltozat szerint valamennyi országos és helyi bértárgyaláshoz javasolják a versenyszféra béremeléséhez javasolt tételek figyelembevételét.