Lépj egyet előre! program a piacképes szakképesítésért
Mintegy 14 ezren juthatnak piacképes szakképesítéshez a múlt év februárjában indított "Lépj egyet előre" program keretében, amelyhez 4,2 milliárd forint áll rendelkezésre - tájékoztatott Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese.
A múlt év februárja óta eddig 10 500-an kaptak lehetőséget arra, hogy az adott megyében a munkáltatók által leginkább keresett szakmához jussanak. A programra a jelentkezéseket az idén tavaszig fogadják, a képzés ingyenes. Sokaknak a felajánlott szakmák, a képző intézmények közelsége, a képzések időbeosztása tűnt kedvezőbbnek, mint az Állami Foglalkoztatási Szolgálat által kínált egyéb képzések.
Azok az álláskeresők, akik nem regisztráltatták magukat, vagy a munkavállalók, akik a jobb munkaerőpiaci pozíció érdekében akarnak szakmát szerezni, eleve csak ebben a programban vehetnek részt. A 10 500 támogatott 45 százalékának jelenleg is van munkája, de a képzettséggel jelentősen javíthatja munkaerőpiaci pozícióját.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat által egy évben a különféle képzésekbe bevont személyek száma egyébként e program résztvevőinél jóval több, eléri a 100 ezret.
A "Lépj egyet előre" program elsősorban a képzettséggel nem rendelkezőkre koncentrál: a rendelkezésre álló forrásból 70 százalékban a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező személyek képzését finanszírozzák, 21 százalékban az érettségizett, szakképzetlenek képzését. Csak 9 százalékos arányban kerülhetnek a képzésbe azok, akik már rendelkeznek valamilyen szakképzettséggel. Ez volt az oka, hogy az eddigi 26 500 jelentkezőből 10 500 vehet csak részt a támogatott képzésben.
Az idén induló két éves programban már lehetőséget kívánnak adni a szakmával rendelkezőknek is, sokaknak ugyanis olyan elavult szakmájuk van, amely nem ad lehetőséget az elhelyezkedésre. A képzésekre több mint 300 akkreditált, garantáltan minőségi képzést kínáló intézménnyel szerződött a hivatal.
A támogatott szakmák megyénként eltérnek, de az egyes megyékben is időről-időre változik a keresett szakmák listája. Befolyásolják ezt a gyárbezárások, új munkáltatók jelentkezése. A legkeresettebbek valamennyi megyében a kereskedelmi, az építőipari, a forgácsoló, a lakatos, a szerszámkészítő, a szakács, a pék, a szociális gondozó, a szociális ápoló szakmák. A 10 500 eddigi támogatott közül 2300-an már hozzá is jutottak a szakképesítéshez.
Soós Adrianna elmondta, hogy már a program folytatásának előkészítésén dolgoznak, a következő két évre a tervek szerint 9 milliárd forint használható majd fel, évente 10 ezer felnőttet, munkavállalót vagy inaktív személyt kívánnak bevonni ezekbe a képzésekbe. A múlt évi és az idei programot egyaránt az Európai Unió 75 százalékos támogatásával szervezik.