EU-szerte elismerik a tagországokban szerzett szakképesítéseket
Egyszerűsödik a mobilitás a 25 tagú Európai Unióban, miután a tagországok illetékes miniszterei rábólintottak arra a jogszabályra, amely unió-szerte elismeri a tagországokban szerzett szakképesítéseket.
A Luxemburgban elfogadott szabálymódosítás révén a szakmai képesítéseket Európa-szerte kölcsönösen elismerik, ráadásul a tetemes EU-joganyag némileg csökkenhet: az új jogszabály 15 vonatkozó rendelkezést helyettesít.
Időszakos munkavállalásra szóló szerződések esetén a szakembereknek képesítésüket igazoló iratot kell felmutatniuk, illetve igazolniuk szükséges, hogy legalább kétéves szakmai gyakorlattal rendelkeznek. Bizonyos mesterségek esetén továbbra is fennmaradnak a meghatározott minimális európai standardok, így például az orvosok, a vegyészek és a műépítészek szakmájában.
Az ellenőrzés joga az Európai Bizottság javaslaa szerint a befogadó országot illeti meg, nem pedig a szakembert „küldő” országot.
A rendelkezés legvitatottabb pontja az úgynevezett „16 hét” rendelkezés volt, amely orvosoknak és nővéreknek évente négy hónapnyi külföldi munkavállalást engedélyezett, mindenféle bejelentkezési kötelezettség nélkül. Ez a feltétel igencsak megnehezítette volna a hatóságok dolgát orvosi műhibák esetén, így végül lemondtak róla.
A brit Európai Egészségügyi Szabályzó testület üdvözölte a jogszabály elfogadását, amelyet a páciens biztonsága érdekében tett jelentős előrelépésként értékel.
Görögország és Németország a jogszabály ellen szavazott, ám sikerült biztosítani az elfogadáshoz szükséges többséget. Az új direktíva legkorábban 2007-ben léphet életbe.