Rossz szokások, melyek lendíthetnek karriereden
Bizonyára mindenkinek van jónéhány, esetleg megszámlálhatatlan rossz szokása, káros beidegződése, ám ezek nem feltétlenül hátráltatnak a munkában. Egy hosszú, megerőltető munkanap során óhatatlanul előtérbe kerülnek — és bizony előnyödre válhatnak — „rossz” szokásaid. Melyek ezek és hogyan profitálhatsz belőlük? Ötletek.
Videójátékkal a szürke hétköznapok ellen!
Amerikai kutatók szerint napi tíz-tizenöt percnyi videójáték inspirálóan hathat teljesít-ményedre : segít, hogy rövid időre elszakadj a valóságtól, és a képzelet birodalmában tett röpke kitérő után újult erővel végezhesd munkádat. Ám a folyamat könnyen és szinte észrevétlenül átcsaphat az ellenkező végletbe!
Ha nem léped túl az ajánlott időtartamot, a játék feltölt, és arra ösztönöz, hogy bátran nézz szembe a kihívásokkal munkád során is.
A videójáték azonban kétélű fegyver! Hogyha reggelente azzal indítod a munkanapot, hogy rácuppansz kedvenc játékodra, ebédidőben a gép előtt elmajszolsz egy szendvicset, miközben virtuális hobbidnak hódolsz, sőt, a munkaidő végeztével rendszeresen ezzel vezeted le a nap folyamán fölgyülemlett feszültséget — a gép előtt eltöltött szabadidőről már nem is beszélve —, valószínűleg videójáték-függő vagy, esetleg jó úton jársz, hogy végleg függővé válj!
A kényelmes hivatalos öltözék mindig legyen elegáns!
Feszengsz a hivatalos formaruhában, inkább kényelmes, laza öltözéket viselnél munkaidőben is? Megvannak az írott és íratlan szabályai annak, hogyan kell öltözködnöd, ha egy vállalat kötelékébe lépsz.
Minden pillanatban úgy kell kinézned, mintha skatulyából húztak volna ki? Semmi gond, az elegáns viselet is lehet kényelmes! Munkahelyeden soha ne légy alulöltözött, inkább válassz az előírásoknak megfelelő, ám a lehető legkényelmesebb ruhát, amelyben nemcsak csinosan festesz, de jól is érzed magad! Az aranyszabály ugyanis itt is érvényesül: olyan ruhát viselj, amiben jól érzed magad, mert ez előnyösen befolyásolja hangulatodat, teljesítményedet és közérzetedet!
Páncélnak érzed munkaruhádat, és semmivel sem tudsz javítani rossz közérzeteden? Vigasztaljon a tudat, hogy amikor vállalati kötelezettségeid megszűnnek, bármit magadra ölthetsz! Mihelyst elhagyod munkahelyedet, és kikerülsz a fürkésző pillantások kereszttüzéből, vedd le hivatali szerelésedet, és húzz valami kényelmes ruhát, amely beleillik aktuális környezetedbe.
A mozifilmek inspirálhatnak!
A filmek és televíziós show-műsorok terápiás hatását már kutatók is alátámasztották. A tengerentúlon terjed az úgynevezett „moziterápia”, amelynek lényege, hogy a „páciens” beleéli magát a filmbéli helyzetekbe, azonosul egy-egy karakterrel, szembesül annak problémáival és megoldásra váró feladataival, így átérzi, hogy a vászonra álmodott ideális világ sem zökkenőmentes, az emberek pedig nem tökéletesek.
Egy elismert terapeuta szerint, ha a munkavállaló megnézi például a Dolgozó lány című már-már klasszikusnak számító amerikai filmet, Melanie Griffith főszereplésével — ahol a titkárnő kreativitásának és rátermettségének köszönhetően egyre feljebb jut a ranglétrán, míg főnöknőjét is maga mögé utasítja — akkor ötleteket kaphat, amelyek arra ösztönzik, hogy nap mint nap a munkahelyén is kihozza magából a maximumot. Mindez persze csak akkor működik, ha nem ülsz éjjel-nappal a tévé előtt, és kizárólag a számodra üdítő műsorokat kíséred figyelemmel.
A káromkodás rejtett lehetőségei
Gyakran hagyják el a szádat trágár kifejezések? Munkahelyeden kerüld ezek használatát! Lassan számolj magadban tízig, mielőtt megeresztenél egy-egy vaskos káromkodást. Ha az önkontroll számodra nem járható út, mert hamar kijössz a sodrodból, és meggondolatlanul kiszaladnak a szádon a hivatali közegbe nem illő trágárságok, szerezz be egy jegyzetfüzetet vagy gépeden hozz létre egy titkos dokumentumot, amelyben gondolataidat megörökítheted. Arra azonban ügyelj, hogy ezekhez más ne férhessen hozzá!
A káromkodás nem helyénvaló egyetlen vállalatnál sem, ám minden nap adódhatnak olyan helyzetek, amelyek arra sarkallhatnak, hogy indulataidnak ilyen formában adj hangot. Fogd vissza magad, és gondolj arra, hogy tartásod és viselkedésed előnyödre válhat munkahelyeden, önbizalmad és magabiztosságod pedig elismerést válthat ki kollégáidból és főnöködből.
Kamatoztasd játékszenvedélyed!
Szívesen látogatod a lóversenypályát vagy a kaszinókat? Szereted a szerencsejátékban rejlő kihívást és kockázatot? Munkaidőben nem ajánlott ezeket űznöd, játékszenvedélyedet azonban nem kell teljesen száműznöd, ha hivatali feladataidat látod el.
Mérlegeld, hogy milyen kihívásokat rejteget a következő nagyobb projekt, amelyet a cég rád bíz, és felelősséged teljes tudatában, képességeidet bevetve teljesítsd! Ha a kockázati tényezők erőteljesebben érvényesülnek, mint hasonló helyzetben kívánatos lenne, hidegvérrel, rutinosan, a lehető legkevesebbet kockáztatva oldd meg a feladatot! Ne feledd: aki mer, az nyer, persze csak ésszerű határokon belül!