Hogyan menj biztosra az álláskeresés során?
A sikeres álláskeresés nélkülözhetetlen velejárója, hogy észben tartsd az aktuális fejleményeket és régebbi tapasztalataidat. Nem árt, ha tudod, összesen hány helyre küldted már el az önéletrajzodat vagy emlékszel arra, mely álláshirdetésekre jelentkeztél. Hogyan hasznosíthatod mindazt, ami a keresgélés hosszú hónapjai alatt történt? Tanácsaink.
A pontos dokumentáció fél siker © sxc.hu |
Miért fontos, hogy rögzíts minden eseményt?
Az intenzív, teljes erőbedobást igénylő állásvadászat sokszor kaotikusnak és átláthatatlannak tűnik. Százával küldöd önéletrajzodat a legkülönfélébb vállalatokhoz, amelyek leendő munkahely gyanánt egyáltalán szóba jöhetnek. Kapcsolatokat építesz, a világhálón lógsz újabb és újabb lehetőségek után kutatva és interjúk tucatjain jelensz meg. Ezek után könnyen megeshet, hogy munkaügyben telefonon keresnek, és még csak nem is dereng, ki lehet a vonal másik végén.
Szorgalmasan rögzítsd álláskeresésed apró mozzanatait is, hogy szükség esetén egy villámgyors áttekintés elég legyen ahhoz, hogy átlásd a helyzetet. Hebegés-habogás helyett így rutinos álláskeresőhöz méltóan azonnal hivatkozhatsz a tényekre, ez pedig megnöveli annak esélyét, hogy gyorsan és fölösleges idegeskedés nélkül elfoglald jól megérdemelt helyedet a dolgozók világában.
Készíts listát a cégekről, amelyekkel kapcsolatba kerültél!
Feljegyzéseid legyenek jól áttekinthetőek és világosak. Készíts egy listát azokról, akikkel az álláskeresés során megismerkedtél, és mindegyik név mellé címszavakban jegyezd föl a legfontosabb tudnivalókat, hogy hol, mikor és mely álláslehetőség kapcsán kerültél kapcsolatba velük. Ezután készíts egy másik listát azokról a cégekről, amelyekhez már elküldted önéletrajzodat. Ezen a listán szerepeljen az összes interjúztató, fejvadász, és cégvezető neve, akivel csak beszéltél, és kulcsszavakban utalj a beszélgetések lényeges mozzanataira is.
Az is hasznos lehet, ha jegyzeteidet összetűzöd vagy kinyomtatod, mert így könnyebben átláthatod eddigi erőfeszítéseidet. Egy-egy állásinterjú után rögzítsd a beszélgetés lényegi mozzanatait és benyomásaidat az adott helyzetről, saját teljesítményedről és beszédpartnereidről. Jól láthatóan különítsd el egymástól a számodra kedvező és kedvezőtlen fordulatokat, hogy reálisan lásd további esélyeidet. Hol teljesítettél várakozásaidon felül és hol feszengtél kínosan, azon agyalva, hogy teljesen leégetted magad. Hogyan és mit tudsz profitálni ezekből a — gyakran kellemetlen — esetekből? Ha ezekre a kérdésekre őszintén válaszolsz, a továbbiakban saját helyzetedet könnyíted meg.
Írj, ahogy tetszik!
Ne agyalj azon, hogy tökéletesek-e jegyzeteid. Semmiféle előírásnak nem kell megfelelned, csak saját elvárásaidnak. A lényeg, hogy feljegyzéseid megkönnyítsék számodra az álláskeresés feszültséggel teli hónapjait és hozzásegítsenek az áhított állás megszerzéséhez. Legjobb, ha saját stílusodnál maradsz, és jegyzeteléskor sem törekszel arra, hogy nem létező „központi” elvárásoknak felelj meg. A módszerek és stílusok sokféleségét jelzi, hogy néhányan a kézzel írt jegyzeteken igazodnak el legjobban, míg mások a géppel rögzített és kinyomtatott változatra esküsznek. Mindegy melyiket választod, csak arra ügyelj, hogy ne szalaszd el az újonnan adódó lehetőségeket.
A lehető legtöbbet profitálj!
Amikor újabb álláshirdetésre jelentkezel, nézd át régi feljegyzéseidet, hátha akkori tapasztalataidat a mostani helyzetben is kamatoztatni tudod. Több hét esetleg hónap távlatából jobban átlátod, hogy mit rontottál el, esetleg mit csinálhattál volna másként. Ne rágódj múltbéli sikertelenségeden, inkább jövőbeni terveidre, lehetőségeidre koncentrálj! Válaszolj a kérdésekre: mi az ami egy adott helyzetben működik és mi az, amit mindenképpen el kell kerülnöd? Légy humoros és önkritikus, ha szükséges, de ne vedd félvállról a problémákat. Hogyan lehetsz a lehető leghatékonyabb? Milyen stratégiát alkalmazhatsz egy-egy vállalatnál, ha állásinterjúra mész? Jegyzeteid nemcsak útmutatást adnak, hogy egyes helyzetekben mit érdemes tenni, hanem megerősítenek abban, hogy a keresés nem hiábavaló és előbb-utóbb rábukkansz az ideális munkahelyre.